Oleander pospolity: charakterystyka i pielęgnacja

Oleander pospolity to roślina o długich liściach i dużych kwiatach, którą można hodować na balkonie. Lubi ciepłe, słoneczne miejsca i obfite podlewanie.

Oleander pospolity to wiecznie zielona roślina z rodziny toniowatych. Pochodzi z regionów Morza Śródziemnego, jego naturalne środowisko występowania to właśnie kraje południowej Europy i północnej Afryki. Obecnie jednak uprawianay jest także w wielu innych krajach świata, między innymi w Polsce. W warunkach naturalnych występuje jako krzew lub drzewo i osiąga nawet 4 metry wysokości. W warunkach domowych przeważnie występuje pod postacią niewysokiego drzewka (do 2 metrów wysokości). Oleander uprawiany jest głównie ze względu na estetyczny wygląd. Wyciąg z jego liści wykorzystywany jest także w leczeniu chorób serca.

Charakterystyka rośliny
Oleander pospolity to roślina o ciemnozielonych, grubych, długich (do 16 centymetrów) i skórzastych liściach. Nie zrzuca ich na zimę, dlatego efektownie wygląda przez cały rok. W okresie kwitnienia (od maja do października) pokrywa się obficie dużymi kwiatami, których średnica zazwyczaj wynosi około 5 centymetrów. Kwiaty w kolorze różowym, łososiowym, białym, a nawet żółtym i czerwonym (te występują tylko w odmianach hodowlanych, u dziko rosnących się ich nie spotyka) mogą rosnąć pojedynczo lub skupione po kilka sztuk. W Polsce przeważnie hoduje się oleandry na tarasach lub balkonach. Nie mogą być sadzone w ogrodzie, gdyż są bardzo wrażliwe na mróz i prawdopodobnie nie przetrwałyby zimy. Wszystkie elementy tej rośliny zawierają trujące glikozydy (wywołujące między innymi duszności, zaburzenia pracy serca czy wymioty, które mogą doprowadzić nawet do śmierci), dlatego lepiej nie hodować tej rośliny w domu, gdzie przebywają małe dzieci lub wolno biegające zwierzęta (psy, koty). Należy też dokładnie myć ręce po każdym kontakcie z liśćmi czy kwiatami tej rośliny.

Pielęgnacja oleandra
W okresie od kwietnia do października oleander pospolity powinien być wystawiony na ciepłe, słoneczne, lecz nie narażone na deszcze miejsce (na przykład balkon). Duża ilość słońca i wysoka temperatura przyspieszają rozwój pączków kwiatowych. W lecie należy podlewać roślinę codziennie, a w zimie raz na tydzień. Woda używana do podlewania nie może być zimna, gdyż może wywołać zahamowanie rozwoju pąków. Od kwietnia do sierpnia należy też oleander regularnie raz w tygodniu nawozić. W zimie roślina musi stać w dobrze nasłonecznionym miejscu (na przykład przy południowym oknie), nie może jednak mieć zbyt wysokiej temperatury, gdyż grozi to opadaniem liści. Odpowiednie podłoże dla oleandra pospolitego to gliniasta ziemia, z domieszką piasku, kompostu i torfu. Roślinę przesadza się nie częściej niż co 3-4 lata, najlepiej w czerwcu. Co roku można natomiast podcinać pędy, aby drzewko miało bardziej rozłożysty kształt. Rozmnażać można je z pobranych sadzonek, które przez 2-3 tygodnie trzyma się zanurzone w wodzie (aby się ukorzeniły), a następnie przesadza do doniczki.