Opiekunka do dziecka - kogo zatrudnić?

Jeżeli decyzja o zatrudnieniu opiekunki do dziecka została już podjęta, trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby wybrać zaufaną i odpowiedzialną kandydatkę.

Zanim zdecydujemy się na wybór opiekunki do dziecka, konieczne jest sprecyzowanie oczekiwań wobec osoby, której powierzymy swoje dziecko. Należy określić główne kryteria wyboru idealnej kandydatki, takie jak: wiek, zawód, dyspozycyjność czy określone cechy charakteru. Im lepiej przygotujemy się do wyboru opiekunki, tym spokojniejsi będziemy o swoje dziecko.

Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem?

Najlepiej jest powierzyć opiekę nad dzieckiem osobie, którą znamy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy poinformować członków rodziny i przyjaciół, że szukamy tego rodzaju pomocy. Można wtedy uzyskać informacje o zatrudnianej w przeszłości przez kogoś znajomego osobie, która ma dobre referencje. Zawsze warto też poinformować sąsiadów o poszukiwaniach niani. Być może godna zaufania emerytka mieszkająca po sąsiedzku podejmie się opieki nad dzieckiem. Agencje dla opiekunek oraz ogłoszenia w Internecie oferujące opiekę nad dzieckiem powinniśmy potraktować jak ostateczność. Możemy w ten sposób znaleźć osobę wysoko wykwalifikowaną, a jednak zupełnie dla nas obcą. Jeżeli zależy nam na młodej niani, dobrze jest umieścić ogłoszenie na uczelniach pedagogicznych, studentki zaoczne tych kierunków często podejmują się pracy w takim charakterze. Poszukując opiekunki dla niemowlęcia, dobrze jest rozważyć zatrudnienie pielęgniarki. Kilkumiesięczny człowiek wymaga przede wszystkim sprawnie wykonywanych czynności pielęgnacyjnych, odpowiedniej techniki karmienia, układania po posiłku i innych czynności, z którymi pielęgniarka na pewno sobie poradzi. Ponadto w razie nagłej choroby lub wypadku nasze dziecko będzie bezpieczne.

Czego oczekiwać od opiekunki do dziecka?

Od opiekunki przede wszystkim powinniśmy wymagać, aby była dyspozycyjna i punktualna. Musi być odpowiedzialna, obowiązkowa i sumienna. Dobrze jest, gdy niania ma doświadczenie w pielęgnacji dzieci i potrafi sobie radzić w sytuacji, gdy dziecko zachoruje lub zdarzy się wypadek. Oczekujmy od opiekunki, że będzie stosowała się do naszych zaleceń i przestrzegała pór karmienia, usypiania czy spacerów. Uzgodnijmy sposób spędzania czasu z naszym dzieckiem bądź poprośmy potencjalną nianię o podanie własnych propozycji. Ustalmy, jakich zachowań nie będziemy tolerować. Niedopuszczalne jest, aby opiekunka do dziecka paliła papierosy przy dziecku lub przyjmowała w naszym domu swoich znajomych. Przedstawmy kandydatce wszystkie nasze oczekiwania, upewnijmy się, że jest w stanie im sprostać i zobowiążmy ją do deklaracji ich przestrzegania w formie pisemnej.