Opryszczka - jak sobie z nią radzić?

Warto unikać zarażenia opryszczką, a jeśli jest się nosicielem wirusa trzeba stosować leki i domowe sposoby na jej pozbycie się oraz nie dotykać zmian skórnych.

Opryszczka to nieestetyczna, a nawet czasem bolesna zmiana pojawiająca się na skórze, która sąsiaduje z błonami śluzowymi. Najczęściej umiejscowiona jest na ustach. Wywołuje ją wirus HSV1, którego nosicielami może być aż 80 procent ludzi.

Profilaktyka opryszczki

Opryszczką można się bardzo łatwo zarazić. Wystarczy bezpośredni kontakt z nosicielem wirusa HSV1. Dlatego nie wolno korzystać z tych samych kosmetyków (szczególnie szminek i tym podobnych), używać tych samych naczyń, ręczników czy sztućców co osoba, która jest nosicielem wirusa opryszczki. Jeśli tak zwane zimno pojawiało się na ustach należy chronić się przed niebezpiecznymi powikłaniami, które może wywołać. W tym celu nie wolno dotykać pęcherzyków opryszczki, a jeśli się to uczyni, trzeba jak najszybciej umyć ręce. Podczas demakijażu twarzy oczy należy przemywać osobnym wacikiem. Zaleca się także nie nosić w trakcie choroby szkieł kontaktowych.

Domowe sposoby na "zimno"

Silne działanie antyseptyczne ma czosnek. Można go zatem użyć w domowej kuracji zmniejszającej opryszczkę. Wystarczy przekrojony ząbek przykładać jak najczęściej do zmiany; na noc można przykleić go plastrem do wargi. Do kuracji nadaje się również cebula, zawierająca podobne substancje co czosnek oraz cytryna, ze względu na zawartość kwasów owocowych. Skuteczne jest również smarowanie opryszczki bardzo często octem lub wodą utlenioną. Niektórzy również polecają nakładanie na miejsce z "zimnem" pasty do zębów z fluorem. Ponadto smarowanie zmiany olejkiem z drzewa herbacianego lub roztworem sody oczyszczonej (w proporcji na 1 litr wody jedna trzecia szklanki sody) są również skutecznymi domowymi metodami na pozbycie się opryszczki.

Medykamenty w walce z opryszczką

Nie wolno nakładać na opryszczkę maści z antybiotykiem lub zawierających kortykosteroidy, ponieważ znacznie wydłuża to stan chorobowy i może powodować blizny. Warto zaś zaopatrzyć się w preparaty z dużą zawartością cynku. Ponadto w aptece można dostać efektywnie działające przeciwwirusowo medykamenty z acyklowirem. Wszelkie preparaty należy nanosić na zmianę skórną oczyszczonym placem, zaś po każdorazowej aplikacji leku trzeba dokładnie umyć dłonie. Podczas choroby można przyjmować witaminy z grupy B. Jeśli opryszczka utrzymuje się ponad 10 dni, pomimo stosowania rozmaitych środków aptecznych, należy skontaktować się z lekarzem.