Opuchlizna nóg: typowe przyczyny

U wielu z nas pojawia się od czasu do czasu opuchlizna nóg. Jednak regularny i uciążliwy obrzęk może mieć wiele przyczyn a oznaczać poważny stan chorobowy.

Obrzęk, opuchlizna oraz ból nóg dotykają większość z nas, szczególnie, jeśli przesilimy nogi długim spacerem, dźwiganiem ciężarów czy maratonem tanecznym. Niekoniecznie musi mieć to związek z przewlekłą chorobą, czasem jest po prostu wynikiem zwykłego przeciążenia. Jeśli opuchlizna dotyka nas sporadycznie i nie pojawiają się równocześnie inne, dokuczliwe dolegliwości, nie mamy powodów do zmartwień. W takim wypadku obrzęk może być na przykład wynikiem zaburzeń krążenia krwi i limfy bądź zatrzymaniem wody w tkance.  Zdarza się to bardzo często. Jeśli jednak opuchlizna nóg pojawia się regularnie, a objawy są uciążliwe, należy udać się do lekarza i dotrzeć do przyczyny tego stanu.

Główne przyczyny opuchlizny nóg
Przede wszystkim regularne obrzęki oznaczają problemy z krążeniem i mogą być objawem niewydolności sercowej. W takich wypadkach opuchlizna jest symetryczna, najpierw puchną kostki, potem łydki mające w takim wypadku konsystencję ciasta. Po naciśnięciu ich palcem pozostaje wgłębienie, który powoli i stopniowo znika. Obrzęk nasila się w ciągu dnia, w nocy ustępuje. Inne stany chorobowe związane z układem krwionośnym to niewydolność żylna oraz zakrzepica żył. W przypadku pierwszej choroby stale powraca uczucie ciężkich nóg a obrzęk nasila się po długim staniu bądź siedzeniu, często z czasem pojawiają się żylaki. Natomiast przy zakrzepicy opuchlizna oraz ból atakują jedną kończynę.

Kiedy przyczyny leżą poza układem krążenia
W przypadku choroby nerek również może pojawić się opuchlizna nóg, obrzęk umiejscawia się także na powiekach, twarzy i dłoniach, ma miękką konsystencję, jego rozmiar nie zależy od pory dnia. Osobom, które mają chorą tarczycę puchną powieki, twarz, łydki, piszczele, kostki. Opuchlizna nóg jest twarda, swędząca, często też zaczerwieniona. Zaburzenia hormonalne w postaci napięcia przedmiesiączkowego, również wywołują obrzęki, gdyż estrogen pobudza wydzielanie substancji zatrzymujących wodę oraz sód. W tym wypadku opuchlizna nóg zazwyczaj ustępuje po pojawieniu się krwawienia miesiączkowego. Stany zapalne stawów czy mięśni również mogą wywołać opuchliznę nóg, jednak zazwyczaj obrzęk jest wtedy miejscowy. Inaczej opuchlizna nóg wygląda w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, kiedy chrząstka robi się chropowata i szybciej się ściera a kość ociera się o kość wywołując ból i stan zapalny a w efekcie opuchliznę stawu. Obrzęk wywołuje deformacje, ból, skóra w miejscu stanu zapalnego jest gorąca i często zaczerwieniona.