Origami z banknotu - czyli jak elegancko podarować pieniądze

Pieniądze można podarować nie tylko w książce czy zwykłej kopercie - origami z banknotu to ciekawszy i elegantszy sposób.

Pieniądze to prezent zarezerwowany dla osób najbliższych - zwłaszcza członków rodziny. Darowane są zazwyczaj przy większych okazjach - jako prezent ślubny, komunijny, na osiemnaste urodziny. Z jednej strony wręczanie pieniędzy jako prezentu świadczy o tym, że darczyńca nie przyłożył się do wybierania podarunku, z drugiej jednak często jest to najlepszy prezent - na przykład dla młodej pary, która urządza wspólne gniazdko czy zbiera na samochód. Trudno jednak podarować pieniądze w sposób elegancki - koperta jest zbyt oczywista i trudno nazwać ją elegancką, z książki pieniądze łatwo mogą wypaść... Dlatego dobrym pomysłem może być origami z banknotu.

Skąd wziąć wzór origami?
Ponieważ najłatwiej złożyć origami (także origami z banknotu) w oparciu o szczegółowe zdjęcia każdego kroku bądź o film, najlepiej poszukać właśnie filmików instruktażowych. Najprościej jest wpisać w wyszukiwarkę dowolnego serwisu z filmami uploadowanymi przez użytkowników, frazy takie jak: "money origami" lub "dollar origami". Znajomość języka angielskiego nie jest potrzebna, gdyż tworzenie origami nie wymaga w zasadzie instrukcji słownych - wystarczy sam obraz. Wpisanie frazy "t-shirt dollar origami" spowoduje wyszukanie bardzo łatwego do wykonania i późniejszej aranżacji motywu koszulki. Często powtarzającym się motywem są także kwiaty, serduszka, motyle. Źródłem motywów origami mogą być także popularne książki o tej sztuce składania papieru. Problem z klasycznymi publikacjami polega jednak na tym, że 99,5% wzorów w nich opisanych wymaga kwadratowej kartki papieru - banknot zaś jest prostokątny i nie może zostać obcięty do kwadratu. Dlatego najlepiej wzorować się na opisach z Internetu, dostosowanych do kształtu banknotu.

Mam już origami z banknotu - co dalej?
W sytuacji mniej oficjalnej wręczyć można sam złożony banknot. Bardziej elegancko wygląda jednak pieniądz nie tylko złożony, ale również ciekawie zaaranżowany. Aby wykonać kartkę-pocztówkę z banknotem w roli głównej potrzebny będzie kolorowy brystol, sznurek, różnego typu ozdoby do scrapbookingu, maleńkie spinacze (biurowe bądź w kształcie tych do bielizny), jasna nić i jak najcieńsza nitka - a także dobry pomysł. Można także wykorzystać gotową kartkę. Zależnie od projektu, banknot można przyczepić spinaczem (aranżując na przykład "t-shirt na sznurze do prania") bądź delikatnie przyszyć, "łapiąc" banknot w trzech miejscach pojedynczą nicią. Należy jednak uprzedzić obdarowanego, by jak najdelikatniej przeciął nitkę (najlepiej żyletką) z drugiej strony kartki. Nie należy przyklejać banknotu, gdyż przy odrywaniu można go łatwo uszkodzić. Przez wręczeniem takiego prezentu warto włożyć kartkę z banknotem do przezroczystej koszulki, najlepiej takiej, w jakiej można kupić kartki pocztowe w sklepie - pozwoli to zabezpieczyć origami z banknotu przed oderwaniem.