Oryginalne pomysły na zajęcia plastyczne w szkole

Zajęcia plastyczne poprowadzone z odpowiednią dbałością i pomysłowością mogą spowodować, że młodzi ludzie odkryją w sobie nieznane dotąd, nowe talenty.

Zajęcia plastyczne, jakie odbywają się w szkole, nie muszą wcale być nudne. Jeżeli nauczyciel nie będzie ograniczał swoich podopiecznych tylko do jednego środka artystycznego, a pokaże im różne możliwości, z całą pewnością zainteresuje większą część klasy. Także prowadzenie zajęć poświęconych historii sztuki może być przeprowadzone w sposób nowatorski i kreatywny.

 

 

  • Lekcje mieszane

Jak wiadomo, zajęcia plastyczne to nie tylko samo rysowanie, malowanie i tworzenie za pomocą innych technik, szczególnie w przypadku gimnazjum. To także historia sztuki, która dla niektórych może wydawać się mało ciekawa czy atrakcyjna, a czasem wręcz nudna. Dobrym pomysłem na zachęcenie uczniów do pracy i pobudzenie ich zainteresowania jest prowadzenie lekcji mieszanych. Polega to na przeplataniu godzin poświęconych historii sztuki z tymi, na których uczniowie tworzą własne prace. Nauczyciel może też podawać takie tematy dzieł i prac samodzielnych, które mają coś wspólnego z aktualnie przerabianym etapem w sztuce. Pomoże to z pewnością uczniom w zrozumieniu założeń poszczególnych nurtów plastycznych.

 

  • Prace surrealistyczne

Pomysł jest prosty: każdy uczeń losuje ze zbioru trzy różne słowa, a jego zadaniem jest połączenie ich w pomysłowy i ciekawy sposób w jednej pracy. Tego typu zadania pobudzają kreatywność i pozwalają wprowadzić na zajęcia plastyczne nową, ciekawą nutę. Dobrze jest, gdy słowa w zbiorze są możliwie różne od siebie i dotyczą różnych przedmiotów, istot czy dziedzin życia. Im większe różnice między wyrazami, tym więcej poświęcenia wymaga praca. Pomysł ten jest wart uwagi szczególnie w przypadku małych dzieci, na przykład w szkole podstawowej.

 

  • Różne techniki i narzędzia

Nie ma sensu ograniczać uczniów tylko do ołówka, kredek czy farb. Jeśli szkoła ma taką możliwość, można pokazać im, jak pracować ze sztalugami czy innym profesjonalnym sprzętem do rysunku. Stosowanie różnych technik - na przykład adekwatnych do aktualnego tematu z historii sztuki - również może wzbudzać zainteresowanie i sprawiać, że zajęcia plastyczne nie będą nudne. Warto pokazać, co to jest perspektywa i jak się ją stosuje, jak rysować różnego rodzaju pastelami, ołówkami czy węglem - w końcu zajęcia te mają pobudzać kreatywność dzieci, więc dlaczego miałyby się ograniczać tylko do jednego medium?