Oryginalny Zamek Matsumoto

Zamek Matsumoto to jedna z najlepiej zachowanych, tradycyjnych fortyfikacji japońskich, pamięta czasy panowania wielu feudalnych daimyo, dziś będąc jedną z perełek kulturalnej spuścizny Japonii.

Zamek Matsumoto jest jednym z najważniejszych zabytków Japonii. Znajduje się w mieście Matsumoto, w prefekturze Nagano niedaleko od Tokio, z którego można łatwo dojechać drogą lub koleją. Zamek Matsumoto pochodzi z szesnastego wieku, zbudowany jest głównie z drewna i kamienia, z powodu czarnego koloru ścian nazywany jest także „Zamkiem Kruków.” Wybudowany został przez przywódcę klanu Ogasawara, aby nieco później przejść w ręce klanu Takeda. W kolejnych wiekach rządy nad tą budowlą sprawowało dwudziestu trzech daimyo, z sześciu różnych rodzin.

Historia Zamku Matsumoto

Początki zamku sięgają 1504 roku, czyli okresu Sengoku, wtedy powstał fort, początkowo nazywany Zamkiem Fukashi. W kolejnych dziesięcioleciach powstawały kolejne fragmenty budowli pod panowaniem różnych daimyo. Ostateczny kształt zamek uzyskał pod koniec szesnastego wieku, w roku 1594, kiedy istniały już główne wieże, w tym główna wieża warowna i mała w części północno - zachodniej. Ukończone były także: wieża Watari, część mieszkalna, wielka brama nazywana „Tsukimi Yagura”, fosa, zbiorniki wodne i podziemie zamku. Budowla stoi na kamiennym fundamencie zanurzonym w wodzie. Ponad kamienną podstawę wystaje pięć kondygnacji zamku, o dachu przypominającym rozpostarte skrzydła ptaka, co wraz z kolorem dało mu przydomek Kruczego Zamku. W okresie restauracji Meiji zamek uniknął zniszczenia, stając się w pięćdziesiątych latach dwudziestego wieku Skarbem Narodowej Kultury. Od powstania do dziś był wielokrotnie restaurowany. Największych napraw dokonano na początku dwudziestego wieku, następne miały miejsce w latach pięćdziesiątych i niedawno w latach dziewięćdziesiątych.

Turystyka Zamku Matsumoto

Zamek Matsumoto otrzymał trzecie miejsce w rankingu japońskich zabytków, nadane przez TripAdvisor, jedno z największych czasopism turystycznych. W murach lub sąsiedztwie zamku odbywają się różne festiwale i happeningi, do których należą Summer Drums, dwudniowy festiwal gry na tradycyjnych japońskich instrumentach perkusyjnych, Targi Rzemiosła, na których pokazywane są tradycyjne wyroby, między innymi z drewna, laki, czy tkanin. Ponadto odbywają się tutaj wystawy malarstwa japońskiego i wzornictwa, a w zamku działa stałe muzeum oręża. W okolicy zamku i w mieście Matsumoto znajduje się dobrze przygotowane zaplecze turystyczne dysponujące wieloma pokojami dla gości w różnych hotelach. Podobnie, dobrze zorganizowany jest dojazd do zamku jak i w całym mieście. To samo dotyczy restauracji, kawiarni i innych miejsc, oferujących tradycyjne wyżywienie japońskie i inne. Zamek Matsumoto ucierpiał w niedawnym trzęsieniu ziemi, w czerwcu 2011 roku, które spowodowało około dziesięciu pęknięć głównej wieży.