Osiedle Inków Machu Picchu

Machu Picchu, osiedle Inków, zachwyca kunsztem architektów, precyzyjnym planem zabudowy oraz doskonałym wkomponowaniem miasta w otaczającą go przyrodę.

Machu Picchu, odkryte sto lat temu, do dziś jest owiane tajemnicą. Ten jeden z siedmiu cudów świata co roku przyciąga masę turystów pragnących podziwiać precyzyjność budowniczych. Widok na miasto Inków, chlubę Peru, zapiera dech w piersiach i robi ogromne wrażenie.

 

 

  • Historia Machu Picchu

Machu Picchu, w przeciągu wieku, stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na całej kuli ziemskiej. Ten symbol kultury Inków w 2007 został uznany za jeden z siedmiu cudów świata. Co roku przybywa do niego ogrom turystów, którzy niestety tym samym stanowią duże zagrożenie dla takiego zabytku. Machu Picchu, z keczua znaczy stary szczyt. Nazwę tę zawdzięcza swojemu odkrywcy, amerykańskiemu uczonemu Hiramowi Binghamowi, który dotarł do niego 24 lipca 1911 roku wraz ze swoim indiańskim przewodnikiem. Miasto znajduje się na wysokości 2090- 2400 metrów nad poziomem morza, w południowym Peru w Andach Peruwiańskich. Zostało założone przez Inków prawdopodobnie w XV wieku, jednak zamieszkane było jedynie przez sto lat, do roku 1537. Opuścili je, z nieznanych obecnie przyczyn. Podczas trwających wiele lat badań archeologicznych odkryto tysiące cennych, ze względu na historię, przedmiotów, między innymi mumie, naczynia ceramiczne, złote i srebrne ozdoby, posążki. Niestety, większość z nich Bingham wywiózł do Stanów Zjednoczonych i dziś można je oglądać w Peabody Museum, na University of Yale. Niewiadomo jednak czy dotarły tam wszystkie eksponaty i jaką część z nich sprzedano prywatnym kolekcjonorom.

 

  • Zabudowa Machu Picchu

Osiedle Inków wybudowano na podstawie precyzyjnego planu. Podzielone jest na dwie strefy- rolniczą oraz okręg miejski. W pierwszej części znajdują się tarasy uprawne, położone wzdłuż stoków górskich. Miasto leży na różnych poziomach i aby zapewnić sobie stały dostęp do wody, Inkowie wybudowali bardzo dobrze działający system nawadniający, zbierający ją z wykutych w skale zbiorników. Strefa miejska to budynki z jasnego granitu doskonale wkomponowane w istniejącą rzeźbę terenu. Najwspanialszymi i godnymi podziwu zabytkami są obserwatorium astronomiczne- Intihuatana oraz okrągła wieża. Stojący w samym centrum kamienny słup wyrzeźbiono w litej skale. Otwory okienne budowli były tak umieszczone, aby podczas przesilenia zimowego przechodzące przez nie promienie słoneczne padały na kamień we wnętrzu. Przeważającym elementem architektury Machu Picchu są schody, których stopni naliczono tysiąc dwieście. Zapewniały one dogodną komunikację pomiędzy różnymi poziomami osiedla.