Ośmiornica po galicyjsku - pulpo a la gallega

Ośmiornica po galicyjsku to danie z Galicji, popularne w całej Hiszpanii, o specyficznym smaku, podawane jako przystawka w wielu restauracjach.

Ośmiornica po galicyjsku to tradycyjne danie, z całej ośmiornicy, pochodzące z Galicji, popularne w całej Hiszpanii. Podawane jako przystawka, rzadziej jako danie główne. Przygotowywane w miedzianych garnkach, w celu uzyskania specyficznego smaku. Garnki te wytwarzane są tradycyjną metodą, przez miejscowe kobiety. Mieszkańcy Galicji w przypadku braku odpowiednich naczyń do środka ośmiornicy wkładają kawałki miedzi. W niektórych wsiach, zwłaszcza w prowincji Orense, pulpo a la gallega gotuje się na ulicy. Odbywa się to w jedną niedzielę, danego miesiąca i daje możliwość przyjezdnym spróbowania miejscowych specjałów.

Przygotowywanie ośmiornicy po galicyjsku

Przygotowanie ośmiornicy po galicyjsku nie należy do czynności prostych. Głowonoga trzeba bardzo dokładnie oczyścić, usuwając wszystkie wnętrzności, włącznie z oczami. Należy również pozbyć się zakończeń macek. Przed przystąpieniem do gotowania trzeba odpowiednio przygotować mięso. Mowa o połamaniu włókien, które za sprawą zwięzłej struktury odpowiadają za twardość mięsa. W tym celu należy surową, ośmiornicę całkowicie zamrozić. Podczas procesu zamrażania, włókna mięsne pękają, prowadząc do zmiękczenia. Przed gotowaniem głowonoga trzeba rozmrozić. Zagotować wodę, w dosyć dużym garnku, w zależności od jego rozmiarów. Następnie do gotującej wody włożyć całą ośmiornicę, na kilkanaście sekund, czynność tę powtarza się trzy razy, tak zwane „straszenie” ma na celu utrzymanie skóry. Ośmiornice po galicyjsku gotujemy do miękkości, pod przykryciem, w wywarze, z dodatkiem liści laurowych, pieprzu, cebuli i soli. Czas gotowania będzie uzależniony od wielkości i gatunku, może dochodzić nawet do trzech godzin.

Sposoby podania pulpo a la gallega

Po ugotowaniu, ośmiornica po galicyjsku powinna lekko ostygnąć. Dalej przecina się ją nożyczkami lub bardzo ostrym nożem na kawałki, o grubości około czterech milimetrów. Wielkość musi pozwalać na jednorazowe włożenie do ust. Przyozdabiana jest słodką papryką, solą kamienną, polewana oliwą z oliwek. Pulpo a la gallega najlepiej smakuje z całymi, pieczonymi ziemniakami, w skórce. W celu uzyskania lepszego smaku, plasterki dania można polać sosem, zrobionym z wymieszanego czosnku z oliwą, zmielonej papryki, soli i pieprzu cayenne. potrawę należy podawać w temperaturze otoczenia, lekko ciepłą. W niektórych miejscach Galicji ośmiornica po galicyjsku podawana jest w formie cienkich pałeczek, które służą jako widelec. Najlepiej smakuje z czerwonym winem, lekko schłodzonym. Głowonogi często podawane są także, jako główny składnik, różnego typu sałatek. Dobrze przygotowane smakują wybornie, a mięso jest delikatne i bardzo mięsiste.