Osteoporoza - co należy wiedzieć

Osteoporoza jest chorobą powodującą ubytki tkanki w kościach, zmieniającą drastycznie ich architekturę a także zwiększającą podatność na złamania kości.

Osteoporoza jest chorobą bardzo niebezpieczną, zwłaszcza dla osób starszych. Przez nią kości stają się bardziej podatne na złamania i nawet niewielki, z pozoru niegroźny uraz może być zgubny w skutkach. W wykryciu osteoporozy pomocne jest badanie rentgenowskie, badania laboratoryjne poziomów wapnia i fosforu w kościach oraz wiążąca się z nimi wizyta u lekarza specjalisty.

 

 

  • Na czym polega

Osteoporoza to choroba charakteryzująca się postępującym osłabieniem kości przez ubytek tkanki kostnej, powodująca przez to zwiększenie się stopnia łamliwości kości i ogólne ich osłabienie. Złamania powodowane są upośledzeniem architektury, a także ubytkiem lub niską zawartością podstawowych związków chemicznych zawartych w kościach: soli wapnia i fosforu. Osteoporoza dotyczy w większości kobiet po menopauzie, jednak mogą na nią zachorować też mężczyźni lub ludzie młodzi. Dodatkowo występowanie takich chorób jak mukowiscydoza czy wczesne przekwitanie może sprzyjać rozwojowi osteoporozy.

 

  • Czynniki ryzyka i objawy

Osteoporoza może być uwarunkowana genetycznie. Dodatkowo istnieją także inne cechy determinujące tą chorobę: szczupła budowa ciała, nieprawidłowa, uboga w białka lub wapń dieta czy niedobór witaminy D. Różnego rodzaju używki, jak na przykład alkohol czy papierosy również mogą powodować rozwój osteoporozy, szczególnie, gdy są zażywane w bardzo młodym wieku. W początkowej fazie osteoporoza przebiega bezobjawowo. Późniejszymi dolegliwościami są bóle kości długich (na przykład kości udowej czy ramiennej), bóle kręgosłupa (spowodowane złamaniami kompresyjnymi kręgów), a także powstawanie nadmiernej kifozy piersiowej, czyli tak zwanego garbu starczego. W przypadku zaawansowanej osteoporozy objawem są także złamania kości, pojawiające się nawet przy niewielkich, normalnie niegroźnych urazach.

 

  • Leczenie

Kuracja osteoporozy ma na celu zapobieganie złamaniom kości, a także poprawę ich wewnętrznej struktury oraz niwelowanie ubytków. Leki podawane pacjentowi mają na celu pobudzenie osteoblastów - komórek tworzących tkankę kostną, lub zahamowanie czynności osteoklastów - komórek wstrzymujących rozwój tkanki kostnej. Istnieje wiele leków pobudzających obie te zmiany w metabolizmie kości, a lekarz dobiera je w zależności od pacjenta i stopnia rozwoju choroby. Osteoporozę leczy się także specjalną dietą bogatą w białko i wapń oraz wyrównując poziom wapnia, witaminy D i fosforu w kościach. Ważnym elementem kuracji jest też fizjoterapia - na przykład masaże, elektroterapia czy budowanie siły mięśni.