Oszczędzanie prądu - porady

Inwestycja w energooszczędne urządzenia, ich odpowiednie ustawienie i wyłączanie nieużywanych sprzętów to proste sposoby na oszczędzanie prądu.

Obecnie życie bez enegrii elekrycznej wydaje się niemożliwe - dzięki niej działa wiele urządzeń, z których codziennie korzystamy. Niemniej istnieją ważkie powody, aby oszczędzać prąd. Może to ulżyć naszej kieszeni i jest ekologiczne. A wydawanie mniejszych sum na opłaty za prąd, bez konieczności rezygnowania z dotychczasowego trybu życia, jest możliwe dzięki prostym i praktycznym sposobom. Dzięki poniższym informacjom i niewielkim zmianom w stylu życia zaoszczędzimy rocznie nawet kilkaset złotych.

Proste sposoby na co dzień
Podstawowa zasada w oszczędzaniu prądu to wyłączanie sprzętu, którego się nie używa. Warto w związku z tym wiedzieć, że tylko jedno urządzenie w trybie czuwania, na przykład telewizor, stanowi dodatkowy koszt około 30 złotych rocznie. Dlatego, kiedy nie korzystamy z komputera, naciśnijmy również przycisk na listwie zasilającej. Nie zostawiajmy też na przykład ładowarki do telefonu podłączonej do gniazdka dłużej niż to konieczne, gdyż dalej pobiera ona prąd (nawet o 80 procent energii więcej), choćby komórka była odłączona. Oprócz tego pamiętajmy o gaszeniu światła, nawet gdy na krótko wychodzimy z jakiegoś pomieszczenia. Kuchnia jest dość dużym pożeraczem energii elektrycznej i tutaj przede wszystkim zwróćmy uwagę na lodówkę. Aby pobierała mniej prądu, należałoby ją zaprogramować na 4-7 stopni Celsjusza, a zamrażarkę na -18 stopni Celsjusza. Nie powinna stać obok grzejnika czy kuchenki, musi być szczeln. Nie należy otwierać jej bez potrzeby. Jeżeli chodzi o korzystanie z kuchenki elektrycznej, pamiętajmy, że średnica garnka ma być dostosowana do płyty, a brak pokrywki do niego oznacza o 30 procent więcej ulatniającej się energii. Do czajnika elektrycznego wlewajmy zaś tylko tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy.

Rozważne zakupy
Podczas zakupów potrzebne jej rozeznanie wśród oferty rynku. Wybór odpowiedniego sprzętu domowego ma niebagatelne znaczenie w oszczędzaniu prądu. Dlatego warto pomyśleć o zainwestowaniu w urządzenia pobierające mniej energii, bo choć mogą być droższe. Taki wydatek zapewne szybko się zwróci. Na przykład przy zakupie drukarki do komputera lepiej wybrać atramentową niż laserową, ponieważ zużywa o 80 procent mniej prądu. Oprócz tego dobrze jest wcześniej nabyć określoną ilość żarówek energooszczędnych, zwłaszcza do miejsc, w których przebywamy dłużej i nie musimy często gasić światła. Taka żarówka zużywa czterokrotnie mniej energii od zwykłej i będzie dziesięć razy trwalsza. Natomiast szczególnie ważny jest wybór lodówki i zamrażarki, gdyż są one największymi pochłaniaczami energii elektrycznej w domu. Na rynku znajdziemy ich energooszczędne typy: A+ lub A++. Pomyślmy też, czy w naszym przypadku nie sprawdziłyby się lepiej kuchenka gazowa i czajnik na gaz z gwizdkiem zamiast elektrycznych urządzeń tego rodzaju.