Otulanie noworodka – co należy wiedzieć

Właściwie otulony noworodek bez płaczu adaptuje się w świecie, w którym panuje swoboda ruchów. Czas adaptacji zależy od indywidualnych potrzeb dziecka.

Otulanie noworodka pozytywnie wpływa na jego samopoczucie. Daje mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju, a co za tym idzie ułatwia zasypianie i minimalizuje ryzyko budzenia się. Dowiedziono również, że otulanie jest jedynym ze sposobów zmniejszającym objawy kolki.

Otulanie noworodka – sposób adaptacji

Dziecko w łonie matki ma ograniczoną swobodę ruchów. Po przyjściu na świat noworodek niespodziewanie otrzymuje do dyspozycji dużą przestrzeń i nie potrafi się w niej odnaleźć. Jest zagubiony, traci poczucie bezpieczeństwa. Warto sobie uświadomić, że dziecko nie zna innego życia, poza tym w brzuchu mamy, dlatego po porodzie czuje się obco. Otulanie noworodka daje mu czas na zaadoptowanie się do nowych warunków i akceptację swobody ruchów. Pozwala również poczuć się pewnej, bezpieczniej w nieznanym świecie. Dotyk tkaniny na skórze oraz ograniczenie swobody ruchów uspokaja dziecko oraz daje mu złudzenie ciasnoty, która panowała w łonie mamy.

Jak długo otulać dziecko?

Pediatrzy zalecają otulanie noworodków w pierwszych tygodniach życia, nawet do trzech miesięcy. Okres, w jakim będzie konieczne ograniczenie ruchów dziecku zależy jednak od indywidualnych cech niemowlęcia. Jedne noworodki przyzwyczajają się do swobody bardzo szybko, innym należy zapewniać poczucie bezpieczeństwa nawet przez kilka miesięcy. Rodzic powinien obserwować zachowania niemowlęcia i na ich podstawie ocenić, czy powijanie jest nadal konieczne. Nie należy ograniczać swobody ruchów, jeśli nie jest to potrzebne, ponieważ wierzganie nóżkami i machanie rączkami wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Może natomiast zaistnieć sytuacja, w której niemowlę przez kilka dni nie potrzebuje otulania i nagle stanie się niespokojne, płaczliwe. Należy wtedy jednorazowo powić dziecko w kocyk, zapewniając poczucie bezpieczeństwa.

Sposób otulania

Obecnie w sklepach są dostępne rożki do otulania noworodków. Można jednak użyć do tego celu kocyka bądź pieluszki. Położyć kocyk na łóżku i złożyć jeden z rogów do środka. Następnie ułożyć noworodka tak, aby główka znajdowała się ponad krawędzią złożenia. Prawą rączkę włożyć pod trójkąt złożenia, a następnie przełożyć prawą stronę kocyka na lewą, szczelnie okrywając dziecko. Brzeg materiału należy podłożyć pod plecy niemowlęcia. Teraz okryć nóżki, a jeśli kocyk jest tak duży, że będzie zasłaniał buzię, złożyć jego róg. Następnie lewą rączkę otulić tak, jak prawą.