Pałac Potala - mistyczny Tybet

Pałac Potala, niegdysiejsza siedziba mnichów Dalajlamy, jest dla Tybetańczyków symbolem narodowej tożsamości oraz miejscem pielgrzymek.

Pałac Potala to miejsce zamieszkiwane, do czasów najazdu wojsk Chińskich, przez mnichów Dalajlamy, wyznawców buddyzmu. Jest on nie tylko przepięknym zabytkiem, ale także najważniejszym symbolem tożsamości narodowej Tybetańczyków.

Budowa buddyjskiej świątyni - Pałacu Potala

Buddyzm swój początek bierze w Tybecie, gdzie powstały pierwsze klasztory mnichów Dalajlamy. Do XXI wieku powstało ich ponad sześć tysięcy. Najsłynniejszym kompleksem budowalnym, ze względu na swoje położenie oraz i wielkość, jest Pałac Potala. Znajduje się on na wysokości trzech tysięcy siedmiuset metrów nad poziomem morza, ponad dziewięćdziesiąt nad stolicą Tybetu - Lhasą, i jest najwyżej na świecie usytuowaną świątynią. Pierwsze zabudowania na Czerwonym Wzgórzu powstały za panowania Songtsena Gampo, króla Tybetu, w VII wieku. Miał to być prezent dla pięknej księżniczki Wen Cheng, z dynastii Tang. Pałac Potala składa się z dwóch- Białego i Czerwonego. W tym pierwszym swoją siedzibę miały przede wszystkim urzędy i seminarium. Wyodrębniono w nim również część mieszkalną oraz drukarnię. Drugi natomiast stanowił centrum religijne. Znajdowało się tam blisko dziesięć tysięcy kaplic i ołtarzy, w których mnisi oddawali się codziennej medytacji i modlitwie, biblioteki z cennymi zbiorami buddyjskich rękopisów, a także sala zgromadzeń. Przechowywano w tym miejscu również zabalsamowane ciała zmarłych Dalajlamów.

Architektura i wnętrza Pałacu Potala

Pałac Potala, wznosząc się wysoko ponad całą doliną, przytłacza swoim ogromem i pięknem. Jest wysoki na sto piętnaście metrów, a cała jego powierzchnia zajmuje trzynaście tysięcy metrów kwadratowych. Wykonany jest z kamienia i drewna. Podziwiać można w nim tysiąc przepięknych komnat, które wsparte są na piętnastu tysiącach kolumn. Ołtarze zdobi prawie dwieście tysięcy posągów wykonanych ze złota lub srebra. W pałacu, w Wielkiej Zachodniej Sali, znajduje się pięć złotych stup ze zwłokami pięciu kolejnych Dalajlamów, w tym sarkofag Songtsena Gampo, wysoki na dwadzieścia metrów, wykonany z drzewa sandałowego pokrytego prawie czterema tysięcami kilogramów czystego złota. Na jego cześć wybudowano trzy, pięknie zdobione, kaplice poświęcone: Buddzie Siakjamuni, Padmasambhavie oraz Je Tsongkhapie. Najważniejszą częścią całego kompleksu jest Święta Kaplica (Phakpa Lhakhang), w której umieszczono posąg Bodhisattwy. W przyklasztornej bibliotece obok świętych pism- zwojów typu Kanjur oraz Tenjur, przechowywano także literaturę oraz dzieła poświęcone medycynie i astrologii.