Palermo - turystyczna stolica Sycylii

Palermo, położone na gorącej Sycylii, jest jej głównym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym - z licznymi zabytkami, takimi jak piękne kościoły i pałace.

Palermo leży we Włoszech, w regionie Sycylia. W czasach starożytnych znane jak Panormos – dziś zamieszkuje je ponad 700 tysięcy mieszkańców. Palermo to nie tylko turystyczna stolica Sycylii, ale i gospodarcza czy kulturalna. Wśród zabytków są liczne kościoły i pałace, a miasto znane jest także z dobrej kuchni czy słonecznej pogody.

 

 

  • Wspaniale pałace

W Palermo uwagę przyciąga duża liczba wspaniałych pałaców. Jednym z nich jest wybudowany w 15 wieku Palazzo Abatellis, gdzie znajduje się Galleria Nazionale di Sicilia. Jeszcze starszy jest zabytkowy Palazzo Chiaramonti, wybudowany na rozkaz Manfreda Chiaramonte. Budynek miał rożne funkcje- służyło przyjmowania gości, był siedzibą wicekrólów, pełnił też rolę sądu. Warto zwiedzić piętnastowieczny Palazzo Aiutamicristo – w przeszłości siedziba cesarza Karola V i don Juana d’Austri. W pobliżu znajduje się krzyżacki kościół La Magione z dwunastego wieku. Kolejnym pałacem, jednym z najbardziej znanych w Palermo, jest Palazzo Dei Normanni. W środku zobaczyć można komnatę Stanza di Ruggiero. a także zamkową kaplicę królewską- słynną Capella Palatina. Wybudował ją Roger II, pierwszy król Sycylii. Ciekawą budowlą jest także Pałac La Cuba, wzniesiony przez Wilhelma Dobrego w dwunastym wieku.

 

  • Zabytkowe świątynie 

Zabytki Palermo to przede wszystkim świątynie –jak na przykład La Cattedrale di Palermo. Wewnątrz znajduje się kaplica patronki miasta świętej Rozalii i grobowce królewskie - leży tu między innymi Fryderyk II oraz jego ojciec Henryk VI. Zabytkowym kościołem jest także dwunastowieczny San Giovanni degli Eremiti - pół meczet pól kościół z charakterystycznymi czerwonymi kopułami . W zamierzchłych czasach odbywały się tu zarówno nabożeństwa chrześcijańskie, jak i muzułmańskie. Warto odwiedzić także San Maria degli Angeli oraz barokowy S Caterina. Uwagę zwraca także San Cataldo przypominający świątynie arabskie, z charakterystycznymi trzema kopułami . Wybudowany w czternastym wieku Kościół San Domenico jest miejscem spoczynku wielu sławnych obywateli miasta. Wnętrze świątyni zdobią nagrobki czy medaliony . Na przedmieściach Palermo, w Montreale znajduje się piękna bazylika, wybudowana w dwunastym wieku . To jeden z najpiękniejszych zabytków nie tylko w okolicach Palermo, ale i całych Włoszech. Piękne absydy katedry i imponujące wnętrze przyciągają wzrok turystów.