Park Narodowy W - jeden z cudów świata

Park Narodowy W to jeden z zachodnioafrykańskich rezerwatów przyrody. Można tu spotkać wiele gatunków fauny i flory, obejrzeć niesamowite krajobrazy - po prostu przeżyć wspaniałą przygodę.

Jeśli szukacie oryginalnego miejsca na wycieczkę pełną przygód, kierujcie się do Afryki Zachodniej. Zaliczany do cudów świata Park Narodowy W to miejsce, gdzie doświadczyć można dzikości i piękna afrykańskiej przyrody. A podróż z Europy trwa tylko pięć godzin.

 

 

 • Gdzie znajduje się Park Narodowy W?
  Park Narodowy W położony jest na terenie trzech zachodnioafrykańskich państw. Niger, Benin i Burkina Faso to kraje ubogie, więc bez pomocy UNESCO oraz Unii Europejskiej utrzymanie parku byłoby niemożliwe. Powstał on w 1954 roku, a od 1996 zaliczany jest do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoją nazwę zawdzięcza przepływającej przez park rzece Niger, która tworzy tu kształt litery W. Obszar parku obejmuje dziesięć tysięcy kilometrów kwadratowych, co plasuje go dopiero na dziewiętnastym miejscu wśród innych parków Afryki. Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni można tu spotkać wiele niespotykanych nigdzie indziej gatunków roślin i zwierząt.
   
 • Flora Parku Narodowego W
  W Parku Narodowym W znajduje się około tysiąca gatunków roślin. Króluje tu przede wszystkim sawanna, a wraz z nią akacja senegalska. Pozyskuje się z niej gumę arabską. Także inne znajdujące się w parku rośliny dostarczają wielu przydatnych składników wykorzystywanych przez człowieka. Na przykład masłosz Parka to drzewo, z którego nasion wytwarza się stosowane w kosmetyce masło shea. Z ususzonych kwiatów koli zaostrzonej nie byłoby coca-coli, a owoce tak zwanego drzewa kiełbasianego wykorzystywane są przy produkcji leków. Zdecydowanie najpopularniejszym występującym tu drzewem jest baobab, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Ciekawą formacją roślinną parku jest busz tygrysi, czyli gęste krzewy występujące na przemian z gołą ziemią. Z lotu ptaka wyglądają jak tygrysia skóra.
   
 • Fauna Parku Narodowego W
  Park Narodowy W to miejsce, gdzie zobaczyć możemy ostatnie w Afryce Zachodniej dzikie słonie. Podobno też występuje tu zagrożony gatunek dzikich psów afrykańskich, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostały one wytępione. Oprócz słoni żyją tu także inne wielkie ssaki: bawoły, lwy i lamparty. Znajdziemy też antylopy końskie, topi, pawiany, hipopotamy, gepardy, szakale. Park jest domem największej ze współczesnych hien - hieny cętkowanej, groźnego krokodyla nilowego oraz największego afrykańskiego pytona skalnego. Jadowite węże reprezentowane są przez mambę zieloną, kobrę egipską oraz żmije - rogatą, sykliwą i rogatonosą. W parku żyje ponad trzysta pięćdziesiąt gatunków ptaków, w większości wędrownych. Takie bogactwo gatunkowe zarówno roślin, jak i zwierząt sprawia, że naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Nie dziwi też fakt, że Park Narodowy W uważany jest za jeden z cudów świata.