Pchli targ: tu znajdziesz starocie w atrakcyjnej cenie

Pchle targi w Polsce i Europie to prawdziwe kopalnie skarbów, jednak nie należy zapominać o pułapkach jakie mogą się tam czaić.

Targi staroci cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem już od wielu lat. Mimo, że międzynarodowe i polskie firmy meblowe wypuszczają na rynek meble coraz tańsze i coraz lepszej jakości ludzie wciąż szukają przedmiotów niepowtarzalnych, z duszą. Pchle targi to miejsca gdzie możemy znaleźć nie tylko antyki, ale także rzeczy nowsze, za to rzadko spotykane, unikatowe. Są to także idealne miejsca dla kolekcjonerów

Europejskie jarmarki
Największych i najlepiej zaopatrzonych targów staroci próżno szukać w Polsce. Te najbardziej znane odbywają się w największych stolicach europejskich. Europa ma długoletnią tradycję organizowania tego typu jarmarków. Targ Porta Portese w Rzymie funkcjonuje już od średniowiecza. Wśród wielu z europejskich jarmarków najbardziej znane są Portobello Road w Londynie, Waterlooplein w Amsterdamie czy El Rosto w Madrycie. Można tam znaleźć mnóstwo rzeczy. Od mebli przez akcesoria domowe, po płyty, książki i ubrania. Pchle targi organizowane na Zachodzie oferują też często wiele niższe ceny niż nasze rodzime. Trzeba jednak uważać na podróbki antyków. Często podrabiane są porcelana i meble z poprzedniego wieku. Nie oznacza to jednak, że niska cena dyskwalifikuje dany przedmiot. Wprost przeciwnie, powinno się negocjować ze sprzedawcą aby osiągnąć zadowalającą cenę. Należy tez pamiętać, że tańsze są meble uszkodzone, wymagające reperacji lub renowacji.

W kraju nie jest gorzej
Choć Polska nie może poszczycić się tak wielkimi i znanymi pchlimi targami, i tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Do rangi kultowego już miejsca urósł Warszawski bazar na Kole gdzie wśród wielu bibelotów można znaleźć także przedmioty bardzo stare, często w niskich cenach. Inne części Polski także mają swoje targi staroci. W Krakowie, w każdy weekend ,można nabyć unikatowe przedmioty na Placu Nowym lub Placu Żydowskim na Kazimierzu. Natomiast w każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywa się targ staroci w Bytomiu na Śląsku, gdzie prócz starych mebli i zastaw stołowych można też odnaleźć tak osobliwe przedmioty jak naturalnych rozmiarów figura tygrysa. Wielbiciele starych przedmiotów znajda coś dla siebie również podczas, odbywającego się corocznie w lipcu i sierpniu, Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku.
Tak jak na reszcie kontynentu, i w Polsce trzeba uważać na oszustów , którzy oferują podrabiane przedmioty po wygórowanych cenach. Nie należy jednak zbyt szybko się zniechęcać. Znalezienie rzeczy oryginalnej, niepowtarzalnej w przystępnej cenie może wymagać nieco czasu, jednak satysfakcji z takiego zakupu nie zastąpi na pewno wizyta w galerii handlowej. Pchle targi to miejsca z duszą, a kupując tam można trochę tej duszy zabrać do domu.