Peeling pirogronowy - wykonanie i wpływ na skórę

Peeling pirogronowy jest zabiegiem opartym na bazie kwasu pirogronowego, o działaniu złuszczającym i antybakteryjnym, poprawiającym koloryt cery.

Kwas pirogronowy możemy znaleźć w sfermentowanych owocach, w jabłkach, a także w occie. W wysokich stężeniach bardzo szybko dociera w głąb skóry i działa antybakteryjnie. Reguluje sebum i stymuluje powstawanie kolagenu, pozwala na uzyskanie perfekcyjnego efektu estetycznego. Peeling pirogronowy wykonywany jest na bazie kwasu o stężeniu niższym niż 50 procent.

Peeling pirogronowy – wykonanie zabiegu

Peeling można stosować właściwie na całym ciele, najczęściej zabiegowi poddawane są plecy, twarz, dekolt i ramiona. Zabieg ten polega na złuszczeniu skóry kwasem pirogronowym. Można go stosować także na skórze z rozszerzonymi naczynkami. Peeling rozpoczyna się od dokładnego odtłuszczenia i oczyszczenia skóry z makijażu. Następnie nakładany jest roztwór złuszczający naskórek. Kwas nie powinien mieć kontaktu z ciałem dłużej niż 5 minut. Kolejnym etapem jest neutralizacja kwasu pirogronowego. Skóra bardzo szybko może się zaczerwienić, często też pojawia się uczucie pieczenia. Należy wówczas położyć na skórę gazę z lodem, aby załagodzić nieco efekt podrażnienia. Po odpowiednio wykonanym zabiegu zaobserwujemy złuszczanie się naskórka po 2-3 dniach. Nie wolno jednak zdrapywać łuszczącej się skóry. Efekty peelingu można zauważyć zarówno na skórze suchej, mieszanej i tłustej. Aby jak najdłużej utrzymać jego wyniki, przez około cztery tygodnie nie należy się opalać. Powinno się również stosować krem z filtrem ochronnym. Zabieg można powtarzać mniej więcej co trzy tygodnie.

Wpływ peelingu pirogronowego na skórę

Peeling pirogronowy wygładza skórę i wyrównuje jej koloryt. Dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu i złuszczającemu, stosuje się go często do łagodzenia trądziku różowatego, nadmiernego rogowacenia oraz do oczyszczania zaskórników. Ponadto zmniejsza wydzielanie łoju, reguluje sebum, przyspiesza gojenie stanów zapalnych i przeciwdziała starzeniu się skóry. Często też stosuje się go przy zaburzeniach kolorystyki skóry, takich jak melazma. Kwas wnika w głąb mieszków włosowych, dzięki czemu reguluje wydzielanie łoju. Na poziomie naskórka działa rozjaśniająco, poprawia kolorystykę skóry i dodaje jej blasku. Ponadto regeneruje i stymuluje skórę właściwą, wpływa na powstawanie elastyny i kolagenu. Dzięki swoim właściwościom zmniejsza zmarszczki oraz poprawia ogólny wygląd skóry. Peeling kwasem pirogronowym jest bezpiecznym zabiegiem, jednak mogą pojawić się takie objawy jak pieczenie, rumień czy miejscowe obrzęki. Są one tymczasowe i zazwyczaj nie wymagają konsultacji lekarskiej. Zabiegu nie powinno się stosować przy infekcjach i zapaleniach skórnych, aktywnej opryszczce oraz przy łuszczycy.