Piękne wyspy Chorwacji

Ze względu na swój wypoczynkowy charakter, wyspy Chorwacji są odwiedzane przez turystów z całego świata.

Wyspy Chorwacji od lat znane są jako znakomite miejsca do wypoczynku – słoneczna pogoda, piękne krajobrazy, gościnni mieszkańcy, a także zabytki , przyroda przyciągają urlopowiczów. Panują tutaj świetne warunki do uprawiania rożnych sportów, między innymi wspinaczki, nurkowania, pływania czy windsurfingu.

 

 

  • Największe wyspy Chorwacji 

Do największych wysp Chorwacji należą Cres oraz Krk. Wyspa Krk położona jest w Zatoce Kvarnerskiej na południowy wschód od Rijeki – jej największe miasto to Krk. W niewielkiej odległości leży Wyspa Cres – turyści mogą podziwiać tam między innymi chronione Jezioro Vransko lub wybrać się do największego miasta, czyli Cres. Koniecznie trzeba odwiedzić wyspę Pag w Dalmacji. Jest to miejsce pełne pięknych zatoczek, plaż oraz krajobrazów. Duże wyspy Chorwacji to także Hvar i Vis. Pierwszą z nich, położoną w Dalmacji Środkowej, charakteryzuje górzysty teren – najwyższe szczyty na wyspie Hvar to sv. Nikola i Humac. Gościnni mieszkańcy poza turystyką, zajmują się rolnictwem i rybołówstwem. Najważniejszą informacją dla turysty jest fakt, że krajobraz kulturowy wyspy Hvar znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kolejną sporą wyspą Chorwacji jest Bracz. Podobnie jak Hvar czy Dugi Otok jest fragmentem łańcuchów górskich . Wyspę Dugi Otok charakteryzuje jej rozległość – ponad 40 kilometrów długości przy niecałych pięciu szerokości. nazywana jest z tego względu Długą Wyspą. Największym miastem jest Sali, najwyższym wzniesieniem Vela Straža. Piękne widoki czy niewielka odległość od Parku Narodowego Kornati to jedne z zalet tej wyspy.

 

  • Piękne wyspy Chorwacji 

Zwiedzając wyspy Chorwacji, nie można pomiąć archipelagu Kornati – składa się z licznych wysepek czy raf. W południowej części archipelagu znajduje się jeden z najpiękniejszych parków w Europie- Park Narodowy Kornati. Na tym malowniczym terenie można podziwiać różnorodne formy życia morskiego, a także wspaniałe krajobrazy. Niedaleko popularnego kurortu Dubrownika leży porośnięta drzewami wyspa Koloczep. Dla turystów atrakcją będą słoneczne plaże, zabytkowe kościoły i plaża dla nudystów. W południowej Dalmacji znajduje się Wyspa Szipan. Warto zobaczyć zabytkowy kościół Św. Petar. na najwyższym wzniesieniu wyspy - Velji Vrh, klasztor benedyktynów z kościołem Św. Mihovil oraz niewielką wioskę Pakljena, gdzie znajduje się kościół Św. Duh. Turyści szukający malowniczych zatoczek znajdą je na wyspie Mjet. Są to między innymi Sobra, Pomena czy Tatinica, To jedna z największych wysp na Adriatyku, w sporej części porośnięta lasami. Wyspa Lopud według opinii wielu turystów należy do najładniejszych w całej Chorwacji. Z Dubrownika można tu przypłynąć promem, w okolicy są hotele, plaże, restauracyjki.