Piękno Montpellier

Montpellier to nowoczesne miasto, jednak nie brakuje w nim ważnych obiektów historycznych – jak pięknego ogrodu botanicznego czy słynnego uniwersytetu.

Montpellier położony jest na południu Francji, na Wybrzeżu Morza Śródziemnego. Miasto nad rzeką Lez jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim , w którym turysta znajdzie między innymi ciekawe zabytki, interesującą ofertę kulturalną oraz wielu przyjaźnie nastawionych ludzi. Jest ośrodkiem administracyjnym regionu Langwedocja-Roussillon w departamencie Hérault.

 

 

  • Ogród botaniczny i uniwersytet z tradycjami

Montpellier prawa miejskie otrzymało w 1141 roku – następnie było we władaniu Aragonii, Królów Majorki i od czternastego wieku Francji. Zwiedzanie Montpellier warto zacząć od wizyty na pięknej promenadzie du Peyrou. Znajduje się na niej zabytkowa brama triumfalna, pomnik ludwika XIV na koniu oraz wieża, z której rozciąga się malowniczy widok na okolice. To nie jedyne atrakcje turystyczne – swoją siedzibę ma tu bowiem najstarszy ogród botaniczny we Francji. Jardin des Plantes założony został w szesnastym wieku przez Henryka IV, i podobnie jak promenada, jest jednym z najważniejszych miejsc w Montpellier. Także miejscowa akademia medyczna ma długoletnie tradycje i należy do najstarszych w Europie. Założono ją w trzynastym wieku, a wśród absolwentów znajdują się między innymi François Rabelais i Francesco Petrarca. Montpelier to miasto uniwersyteckie, dlatego na ulicach miasta można spotkać wielu młodych ludzi , którzy w pewnym sensie podkreślają nowoczesny charakter miasta.

 

  • Pozostałe atrakcje i zabytki

Na Starym Mieście w Montpellier znajduje się plac de la Comedio, zwany przez miejscowych I’ Oeuf (jajo) - gdzie koncentruje się życie miasta. Na przyległym Esplande Chalres można kupić świeże owoce, biżuterię, odzież czy mięso. Najbardziej ruchliwym placem jest Place Jean Jaures – ludzie spędzają tam wolny czas w kawiarniach czy restauracjach. Warto także udać się do jednego z muzeów: Musee Fabre lub Musee Languedocien. W pierwszym znajduje się imponująca kolekcja obrazów malarzy francuskich, włoskich czy flamandzkich. Założone w 1801 roku muzeum znajduje się w hotel de Massilan. W Musee Languedocien zebrano między innymi regionalne znaleziska archeologiczne. Katedra St. Pierre jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych budynków w Montpellier. Wsparta na dwóch ogromnych filarach świątynia, przyciąga uwagę turystów. Podobnie jak zespoły pałacowe Lunaret, Rodez- Benavent i Saint-Come. W pobliżu miasta znajdują się kurorty wypoczynkowe – La Grande Motte, Port Camargue oraz Cap d’ Adge z plażą dla nudystów.