Piękny ogród zimowy – porady

Zakładając ogród zimowy zadbajmy o każdy szczegół konstrukcji oranżerii, wybór najlepszych materiałów budowlanych, właściwego miejsca oraz zdrowych i dorodnych roślin.

Ogród zimowy to sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej. Połączony na przykład z pokojem dziennym, będzie służył jako zielony salon, gdzie można rankiem wypić dobrą kawę lub zjeść niedzielne śniadanie z rodziną. Wybrane rośliny ucieszą jego użytkowników w każdej porze roku. Oranżeria zapewnia zieleń, której nie straszny śnieg i mróz, a latem największy upał.

Ogród zimowy – miejsce, kształt i materiały budowlane

Wybór miejsca pod budowę oranżerii zależy od naszych oczekiwań, potrzeb oraz warunków technicznych budynku. Niezależnie od tego czy pomieszczenie będzie zwykłym poszerzeniem pokoju dziennego, czy miejscem uprawy i pielęgnacji roślin i kwiatów, automatycznie podnosi komfort mieszkania oraz jego wartość. Każdy taki pokój powinien posiadać instalację grzewczą, elektryczną oraz wodną. Im jego kształt będzie prostszy, tym więcej zaoszczędzimy na kosztach budowy. Na rynku dostępne są gotowe konstrukcje z aluminium lub PVC, lekkie i łatwe w montażu, odporne na korozję, wraz z całymi systemami profili, szybami, oknami i niezbędnym osprzętem. Taki ogród najczęściej lokujemy na tarasie. Pamiętajmy, że podłoga powinna być izolowana, na przykład kilkucentymetrowym styropianem, by nie tracić coraz droższego ciepła. Jeśli przebudujemy podłogę tarasu, zauważymy, że jej poziom znacznie się podniósł. Zamaskujmy tę niedogodność niskim stopniem. Podobne problemy czekają nas, gdy na miejsce założenia ogrodu planujemy wykorzystać strop nad garażem lub piwnicą. Podłoga w oranżerii musi łatwa do utrzymania w czystości, odporna na zarysowania i nienasiąkliwa. Można więc wykorzystać kamienną kostkę, gres i terakotę. Aranżując kolorystykę, pamiętajmy o zastosowaniu jasnych kolorów, by we wnętrzu domu nie zabrakło dziennego światła. Nie zapomnijmy o zamontowaniu na szklanych ścianach rolet, które latem schłodzą powietrze.

Ogród zimowy – dobór roślin oraz ich pielęgnacja

Równie ważne jest usytuowanie pomieszczenia względem stron świata. Od tego zależy, jakie rośliny dobierzemy do oranżerii oraz ile energii spożytkujemy podczas ogrzewania pomieszczenia. Jeśli ogród zimowy przylega do jednej ściany budynku, powinien mieć wystawę południową, jeśli usytuowany jest w narożnikach budynku – zalecana jest wystawa południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. Możemy tu posadzić najróżniejsze rośliny: ozdobne trawy, pachnące kwiaty i zioła, drzewiaste fikusy i granatowce, kaktusy. Jak w zwykłym ogrodzie, tak i w oranżerii należy rośliny podlewać, najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem. Latem robimy to regularnie i szczególnie obficie we wnętrzach o silnej operacji słonecznej, jesienią i zimą wyraźnie ograniczamy nawodnienie. Nawożenie roślin pożywkami o większej zawartości fosforu i potasu lub azotu rozpoczynamy w marcu, a kończymy we wrześniu. Rośliny przesadzamy na przełomie zimy i wczesnej wiosny i wtedy je także możemy przycinać. Wiosną nie zapominajmy również o zacienieniu kaktusów i kwiatów wypuszczających młode liście. Rośliny możemy sadzić pojedynczo lub w grupach w dużych doniczkach. Taka duża kępa w dużej donicy wygląda efektowniej, niż te same kwiaty posadzone obok siebie w małych pojemnikach. Jeśli kupujemy je w sklepach, pamiętajmy o kilkudniowej kwarantannie. Ustrzeżemy rośliny ogrodu zimowego od ewentualnych chorób.