Pielęgnacja aloesu - na co zwracać uwagę

Przemyślany zakup i odpowiednia pielęgnacja aloesu zapewnią długie życie tej bogatej we właściwości lecznicze i kosmetyczne roślinie.

Aloes to roślina znana od wieków, której zalety już dawno temu odkryli Rzymianie, Grecy i Chińczycy. Roślina ta posiada zarówno lecznicze, jak i upiększające właściwości. Nic dziwnego więc, że jest kupowana chętnie i często. Pielęgnacja aloesu nie stanowi większego problemu, warto jednak poznać kilka tajników uprawy tej rośliny, aby jak najdłużej cieszyła ona oko właściciela.

 

 

  • Zakup i zalety aloesu

Podczas kupna należy zwrócić uwagę czy roślina nie jest osłabiona, gdyż mogłaby szybko zwiędnąć i obumrzeć. Zdrowy okaz ma co najmniej 30 centymetrów wysokości i grube, sprężyste liście. Najlepiej wśród 300 różnych gatunków nabyć odmianę Aloe vera, gdyż ma ona największe zastosowanie w medycynie. Działa przeciwzapalne, łagodnie odkaża, przydaje się w przypadku skaleczeń, oparzeń i ukąszeń owadów. Pomocna jest również przy zabliźnianiu się ran. Jeśli chodzi o właściwości kosmetyczne, to aloes ujędrnia i ściąga skórę, a także łagodzi podrażnienia. Wykorzystać jego właściwości można doraźnie, ucinając liść, pozbawiając go kolców i przemywając skórę sokiem z rośliny. Warto też użyć do zabiegów gęstą galaretę, która magazynuje się w liściach. Kolejną z zalet tej odmiany jest to, że niepodlewany Aloe vera powinien przeżyć bez wody jeszcze pół roku za sprawą zapasów zmagazynowanych w jego liściach. To sprawia, że pielęgnacja aloesu nie jest szczególnie wymagająca, a sama roślina stanowi idealny okaz flory dla zapominalskich. 

 

 

  • Opieka nad rośliną

Aloes powinien być trzymany na stanowisku jasnym, ale nie w pełnym słońcu. W lecie dobrze, jeśli miejsce to będzie utrzymywało się w temperaturze pokojowej, w zimie zaś wystarczy chłód, nie mniejszy jednak niż 5 stopni Celsjusza. Roślina jest rozłożysta, więc potrzebuje sporo przestrzeni. Należy przygotować się na to, że aloes może w przyszłości osiągnąć wysokość 1 metra. Podlewanie powinno być umiarkowane, ponieważ roślina ma słabo rozwinięte korzenie, które w razie przemoknięcia zaczynają gnić od spodu. Dlatego też okaz nawadnia się tylko raz w tygodniu, chyba że znajduje się na stanowisku bardzo słonecznym i ciepłym. Aby na dnie doniczki nie zbierała się szkodliwa woda, na spodzie pojemnika dobrze jest umieścić warstwę drenażową ze skorup albo kruszywa ceramicznego. Pielęgnacja aloesu polega na nawożeniu go w okresie wzrostu raz w miesiącu i przesadzaniu rośliny do nowych nasadzeń wiosną, do ziemi piaszczystej. Rozmnażać ją można od trzeciego roku, ponieważ wtedy zaczyna tworzyć nowe pędy. Aby nie osłabić rośliny matecznej, obcina się je na wysokości 15 centymetrów i pozostawia na czas, aż przeschną powierzchnie cięcia. Kiedy to już nastąpi, pęd sadzi na nowo. Korzenie powinny pojawić się po trzech, czterech tygodniach i wtedy już zasady pielęgnacji aloesu są takie same, jak u dorosłego okazu.