Pielęgnacja bazylii - tak długo będzie żyć

Aby właściwie pielęgnować bazylię, powinniśmy przygotować dla niej odpowiednie stanowisko, podlewać ją i nawozić. Duże znaczenie ma także rodzaj gleby.

Pielęgnacja bazylii nie jest trudnym zadaniem, choć jak każda roślina ma swoje wymagania. To co raz bardziej popularne nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie zioło rośnie w ogródkach, na działach i w doniczkach. Krzaczek, który osiąga średnio wysokość około od 20 do 50 centymetrów, musi mieć zapewniony dostęp do światła słonecznego, wybrany rodzaj gleby. Nie wolno też zapomnieć o podlewaniu rośliny. Bazylia to zioło jednoroczne, jednak warto ją uprawiać ze względu na charakterystyczny smak i aromat, które wykorzystuje się przede wszystkim w sztuce kulinarnej.

 

 

  • Stanowisko
    Bazylii najlepiej zapewnić stanowisko nasłonecznione (przynajmniej pięć godzin światła słonecznego na dzień), dobrze osłonięte przed wiatrem. Roślina będzie odwracać się sama do słońca, więc dobrze jest przekręcać doniczkę co jakiś czas. Bazylię sieje się od marca w ciepłym miejscu w domu. Doniczkę można ustawić na nasłonecznionym parapecie. Rozsadę, czyli młodą roślinę wyhodowaną z nasienia, przesadzamy na zewnątrz w maju. Jeśli nie mamy na to miejsca, nasiona można wsypać do doniczek lub bezpośrednio do gruntu w połowie maja, pod warunkiem, że temperatura powietrza w nocy przekroczy 10 stopni Celsjusza. Gdy spadnie poniżej 5 stopni, dobrze nakryć roślinki, na przykład plastikowym, lekkim pojemnikiem. Chcąc właściwie pielęgnować bazylię, przed przesadzeniem w inne miejsce należy podciąć jej wierzchołki. Pobudza się w ten sposób system korzeniowy i przyśpiesza wzrost rośliny.
  • Gleba i podlewanie
    Najodpowiedniejsza do hodowania bazylii będzie żyzna, lekka, próchnicza i przepuszczalna gleba o lekko kwaśnym odczynie (najodpowiedniejsze pH powinno wynosić od 4,3 do 8,4). Aby zapewnić prawidłową pielęgnację bazylii, należy podlewać ją umiarkowanie, ale tak, by utrzymać stałą wilgotność gleby. Najlepiej nie podlewać jej wieczorem, a w południe. Kiedy nie ma upałów, a dni są chłodne lub deszczowe, zioło podlewa się rzadziej. Raz na jakiś czas, gdy zapomni się o podlaniu, a ziemia popęka, doniczkę, w której rośnie bazylia, zanurzamy w wodzie (na około pół godziny). Podlewania od góry nie przyniesie efektu - woda nie wsiąknie w glebę.
  • Jak jeszcze pielęgnować bazylię?
    Aby roślina mogła cały czas rodzić młode, zdrowe liście, należy co dwa lub trzy tygodnie obrywać część z nich (palcami, nie nożem). W ten sposób opóźnimy kwitnięcie bazylii, zachowując jej najlepsze walory smakowe, zaś roślina będzie się krzewić. Aby pielęgnowanie bazylii przyniosło zakładany przez nas efekt, warto odżywić ją wiosną nawozem (tylko naturalnym, na przykład kompostem). Konieczność nawożenia będą sygnalizować nam same liście, kiedy zaczną zmieniać intensywność swojego koloru. Kiedy nawozu będzie za dużo, pojawią się brązowe przebarwienia, zniekształcenia liści, a na glebie zaczną rosnąć porosty i mchy.