Pielęgnacja nicią dentystyczną - jak czyścić zęby

Pielęgnacja nicią dentystyczną dostosowaną do indywidualnych potrzeb wymaga regularności i dokładności, jednak jest skutecznym sposobem utrzymania higieny jamy ustnej.

Pielęgnacja nicią dentystyczną jest uzupełnieniem codziennego szczotkowania zębów. Nitka dentystyczna potrafi usunąć resztki pokarmów z trudno dostępnych przestrzeni miedzy zębami. Dokładne ich oczyszczenie jest warunkiem zdrowia i higieny jamy ustnej, zapewnia ochronę przed próchnicą, chorobami dziąseł oraz gwarantuje świeży oddech.

 

 • Typy nici dentystycznych
  Ze względu na budowę rozróżniamy nici nylonowe i PTFE. Pierwsze wykonane są z wielu złączanych ze sobą włókien, dlatego mogą strzępić się lub przedzierać podczas używania. Nieco droższym, jednak bardziej komfortowym rozwiązaniem jest nić PTFE, która dzięki jednolitej strukturze nie powinna się rwać nawet podczas czyszczenia bardzo przylegających do siebie zębów. Łatwiejszy poślizg można uzyskać stosując woskowaną nić, dodatkowo możemy wybierać wśród produktów nasączonych substancjami przeciwbakteryjnymi, wybielającymi i aromatyzującymi. Dla osób z uzupełnieniem protetycznym dostępne są również specjalne, szersze modele. Aby pielęgnacja nicią dentystyczną była wygodna i przyjemna, warto wypróbować kilka rodzajów nici i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.
   
 • Pielęgnacja nicią dentystyczną krok po kroku
  Nitkowanie wykonuje się przed umyciem zębów pastą. Należy przygotować około półmetrowy kawałek nici. Końce nici trzeba przymocować do środkowych palców, następnie należy uchwycić ją palcami wskazującymi i kciukiem tak, aby dało się nią manewrować. Nić należy ostrożnie wprowadzać między przestrzenie między zębowe, aby nie skaleczyć dziąsła. Zęby czyści się, przesuwając kilkakrotnie nitkę z góry na dół - przeciąganie jej to popularny błąd, wywołujący krwawienie dziąseł. Każdy kolejny ząb należy czyścić oddzielnym fragmentem nitki, aby nie roznosić bakterii. Pielęgnacja nicią dentystyczną powinna być zakończona umyciem ich szczoteczką, jednak jeśli zrobiliśmy to wcześniej, jamę ustną należy na koniec dokładnie przepłukać.
   
 • Pielęgnacja nicią dentystyczną - możliwe problemy
  Po nabraniu większej wprawy i przyzwyczajeniu dziąseł do nitkowania, krwawienie nie powinno występować, jednak jeśli problem się powtarza przez dłuższy czas lub dodatkowo występuje obrzęk czy ból w jamie ustnej, nitkowanie należy przerwać i zgłosić się z problemem do stomatologa. Pielęgnacja nicią dentystyczną jest jednym z najskuteczniejszych sposobów dokładnego ich oczyszczania, jednak niektóre osoby odczuwają przy tym dyskomfort lub uważają metodę za mało wygodną. Alternatywą dla tradycyjnej nici są specjalne szczoteczki, wykałaczki lub irygatory, jednak pielęgnacja nicią dentystyczną pozostaje rozwiązaniem najprostszym i najbardziej ekonomicznym.