Pielęgnacja orchidei wcale nie jest taka trudna

Pielęgnacja orchidei to dobór odpowiedniej temperatury, światła oraz ilości wody prowadzący do pięknego kwitnienia tej rośliny.

Żeby wiedzieć, w jaki sposób ma wyglądać pielęgnacja orchidei, trzeba zapoznać się, jak w przypadku hodowli każdej innej rośliny, z jej upodobaniami, jeśli chodzi o wilgotność i temperaturę podłoża i powietrza oraz oświetlenie. Znając gusta orchidei pielęgnacja jej stanie się łatwa i przyjemna. Zobaczmy zatem, jakie warunki trzeba zapewnić tej należącej do rodziny storczyków roślinie, by kwitła nam przez długie lata.

Wilgotność podłoża i powietrza
W naturalnym środowisku orchidee narażone są na okresowe zmiany takie jak duża wilgotność w trakcie opadów oraz susza na słońcu i wietrze. Storczyki, które hodujemy w doniczkach czasem mizernieją z powodu nadmiernej wilgoci i braku możliwości przesychania. Dlatego storczykowi należy zapewnić lekkie, przepuszczalne podłoże i podlewać rzadko – raz w tygodniu, tak by korzenie zdążyły przeschnąć. Powietrze w pomieszczeniu, gdzie rośnie orchidea powinno mieć dużą wilgotność. Warto wtedy pomyśleć nawilżaniu powietrza, co okaże się korzystne nie tylko dla kwiatów, ale i dla ludzi, a pielęgnacja orchidei da wymarzone efekty.

Odpowiednia temperatura
Pielęgnacja orchidei okaże się łatwą i bardzo owocną, gdy zapewnimy roślinie odpowiednią temperaturę. Storczyki nie lubią wysokich temperatur. I jeśli nie przestrzega się wymogu niższych temperatur, kwitnienie może zostać zahamowane. Ważne, by temperatura w nocy była o 3-5°C niższa niż w dzień ze względu na wolniejszy metabolizm przy braku światła. Pielęgnacja orchidei będzie skuteczna tylko wtedy, gdy temperatura nie będzie ani zbyt niska jak ani zbyt wysoka.

Dajmy storczykom i światło i cień
Pielęgnacja orchidei to także, zapewnienie roślinie odpowiedniego oświetlenia. Jedne lubią dużo światła, inne wręcz przeciwnie. Jeśli nie wiemy, czy nasz storczyk lubi światło, możemy się tego dowiedzieć, obserwując roślinę. Nadmiar światła może prowadzić do blaknięcia lub żółknięcia liści. Natomiast przy zbyt małej ilości światła storczyki przestają rosnąć, zmniejsza się ilość i jakość kwiatów, lub kwitnienie jest całkowicie wstrzymane.
Dlatego, by pielęgnacja orchidei przebiegała poprawnie, by nasz storczyk kwitł długo a jego kwiaty pojawiały się licznie warto zapoznać się z informacją o nim, często dołączoną do kwiatów. Wystarczy kierować się zaleceniami, by nasza orchidea była piękną ozdobą okna.