Pielęgnacja trawnika – porady od profesjonalisty

Pielęgnacja trawnika wymaga przede wszystkim nawadniania, koszenia oraz nawożenia.

Trawnik może stać się wspaniałą ozdobą podwórka. Aby murawa była jednolita, mocna, gęsta i soczyście zielona, niezbędny jest jednak szereg czynności pielęgnacyjnych. Właściwa pielęgnacja trawnika wymaga poświęcenia największej uwagi właściwemu koszeniu, lecz równie ważne są odpowiednie nawożenie, nawadnianie, aeracja (napowietrzanie) oraz zwalczanie plag insektów, grzybów oraz chwastów.

Koszenie i strzyżenie trawnika podstawowym sposobem pielęgnacji

Regularne koszenie to klucz do utrzymania pięknego trawnika. Zabieg ten jest niezbędny podczas całego okresu wzrostu trawy – od początku wiosny aż do jesieni. Częstotliwość oraz wysokość koszenia zależą od pory roku, gatunku zasianej trawy oraz typu trawnika, jaki chcielibyśmy uzyskać. Trawnik przeznaczony do chodzenia po nim wymaga koszenia częstego i na krótko, w przeciwieństwie do trawnika tworzącego bazę dla innych roślin. Należy pamiętać, że zbyt krótkie strzyżenie osłabia murawę i w żadnym wypadku nie powinno być krótsze niż 6 mm od podłoża. Najgrubsze gatunki źdźbła należy kosić na wysokości nie mniejszej niż 12 mm. Aby nie osłabiać trawy, kosiarka zawsze powinna mieć naostrzone noże, a gdy murawa jest wilgotna, należy unikać koszenia.

Nawożenie przydomowego trawnika

Pielęgnując trawnik wiosną i latem należy stosować nawozy rozpuszczalne o szybkim działaniu – z wyjątkiem okresów suszy, co 6-8 tygodni. Ważne jest, aby nawozić w sposób jednolity. Wskazane jest używanie środków, które zawierają taki sam procent azotu, fosforu i potasu. Pod koniec lata i na jesieni należy wybierać nawozy o powolnym działaniu, z niską zawartością azotu, wysoką fosforu i średnią potasu.

Nawadnianie trawnika

Wiosną i latem trawa potrzebuje dużej ilości wody, której w znacznym stopniu dostarcza deszcz. Aby jednak utrzymać żywą zieleń murawy, niezbędne jest dodatkowe nawadnianie. Powinno się zadbać, aby różne części trawnika otrzymały podobną ilość wody. W okresach suszy należy zwiększyć częstotliwość nawadniania.

Napowietrzanie trawnika

Kiełkujące źdźbła potrzebują powietrza i ulegają zniszczeniu, jeśli gleba jest zbyt twarda lub gdy pod nawierzchnią utworzy się gruba warstwa suchego źdźbła i martwych korzeni, która zatrzymuje wodę. Aby temu zapobiec, należy dokładnie grabić trawnik po każdym koszeniu, choćby przy pomocy zwykłych grabi ogrodowych.

Pielęgnując trawnik należy zwalczać chwasty

Środki chwastobójcze można stosować od wiosny aż do początków jesieni. Nie powinno się jednak używać ich w warunkach bardzo suchych lub bardzo wilgotnych. Po zastosowaniu specyfiku należy unikać koszenia przynajmniej przez trzy dni. Aby zapobiec powstawaniu chwastów, warto także odczekać nie krócej niż sześć miesięcy z zastosowaniem skoszonej trawy jako nawozu, co pozwoli na dokładny jej rozkład.

Jak zwalczać pasożyty i choroby trawy

Większość chorób źdźbła spowodowanych grzybami można zwalczyć posypując murawę piaskiem, który zapobiega również rozwojowi mchu. Do zwalczania pasożytów stosuje się środki owadobójcze, jak na przykład diazinon, trichlorfon czy karbaryl. Wszystko to służy pielęgnacji trawnika i sprawia, że cieszy on nasze oczy piękną, intensywną zielenią.