Pierwsza komórka dziecka - na co zwrócić uwagę?

Połączenia tylko z wybranymi numerami, pełna kontrola rodzicielska i brak bluetootha to podstawowe funkcje, jakie powinna spełniać pierwsza komórka dziecka.

W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi widok pięciolatka z telefonem komórkowym w dłoni. Pierwsza komórka dziecka powinna być przemyślanym zakupem. Zarówno rodzice jak i ich dzieci często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie ze sobą zwykły telefon.

 

 

  • Pierwsza komórka dziecka - zagrożenia

Rodzic powinien kupić taki telefon, który pozwoli na kontrolę kosztów. Dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, że za dużo dzwonią, nie mają też wyczucia, kiedy w grę wchodzi ściąganie dzwonków, piosenek, tapet czy innych kuszących gadżetów. Nie potrafią same kontrolować kosztów wysłanych smsów, dlatego ważne jest, aby telefon posiadał plan taryfowy z limitem rozmów. Kolejnym czynnikiem, który może zaszkodzić młodemu dziecku są gry. W dzisiejszych czasach większość telefonów to małe konsole do gier. Wiadomo, że telefon zawsze jest pod ręką, dlatego chęć zagrania może być niepowstrzymana. Zbyt częste zabawy przy użyciu telefonu mogą przyczynić się do pogorszenia wzroku i uzależnień. Mobbing to również zagrożenie wywołane przez posiadanie telefonów komórkowych - uczniowie często fotografują kolegów w krępujących sytuacjach oraz rozsyłają zdjęcia i filmy wśród znajomych.

 

  • Idealny telefon dla dzieci - funkcje

Wiele firm produkuje telefony komórkowe, które zostały specjalnie przystosowane do użytkowania przez dzieci. Oprócz tego, że wyglądają jak zabawki - są kolorowe, mają przyjazne dzieciom kształty - to przede wszystkim posiadają funkcje, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z aparatu. Podstawową i najważniejszą funkcją takiego telefonu powinno być dzwonienie i pisanie smsów. Wszystkie inne dodatki to gadżety, które przy kupnie pierwszej komórki dziecka są zbędne. Trzeba pamiętać, że telefon dla małego dziecka to przede wszystkim sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i kontroli. Rodzice powinni zwrócić uwagę, aby telefon nie posiadał funkcji bluetooth oraz nie obsługiwał transmisji danych. Specjalne telefony dla dzieci wyposażone są w "bezpieczne połączenia". Numery, z których kontaktujemy się z dzieckiem wpisuje się do książki telefonicznej, zaś nieznane numery są automatycznie odrzucane przez sieć. W pierwszej komórce dziecka powinien być specjalny przycisk "SOS" - przypadku konieczności wezwania pomocy, wystarczy go wcisnąć bez konieczności wpisywania numerów. Ważne jest, aby telefon komórkowy był łatwy w obsłudze oraz posiadał duży czytelny wyświetlacz. Warto też postarać się o telefon, który jest wytrzymały. Dzieci traktują komórkę jak zabawkę, więc musi być ona wykonany z materiału wytrzymałego na uderzenia.