Pierwsza pensja: na co ją wydać?

Pierwsza pensja powinna być wykorzystana w jak najprzyjemniejszy sposób, czasem możemy wydać ją od razu, innym razem powinniśmy ją jednak odłożyć na później.

Pierwsza praca niewątpliwie dostarcza nam wiele radości. Czujemy, że żyjemy na własny rachunek i jesteśmy dumni z siebie. Jeszcze bardziej, niż samo zatrudnienie cieszy pierwsza pensja. Nasze pierwsze, własne pieniądze warto wydać w wyjątkowy sposób.

Nadal w domu rodzinnym
Łatwiej świętować pierwszą pensję osobie, która mieszka jeszcze z rodzicami. Przeważnie nie ma wtedy takich zmartwień jak rachunki za mieszkanie czy wyżywienie. Pierwsze, samodzielnie zarobione pieniądze warto wydać na coś wyjątkowego, aby uczcić nową pracę. Może to być zakup jakiegoś przedmiotu, o którym od dawna marzyliśmy, zrobienie sobie samemu prezentu. Dobrym wyjściem jest także odłożenie danej sumy i kilku kolejnych również. Uzbierane pieniądze można przeznaczyć na fantastyczną wycieczkę, wyprawę z przyjaciółmi czy po prostu na czas urlopu. Nawet jeśli nigdzie nie wyjeżdżamy, a mamy wolne, lubimy wtedy częściej wyjść do kina, na lody, do pubu. Na to też trzeba odłożyć pewną sumę pieniędzy. W przypływie euforii nasze kroki często kierowane są na dyskotekę. Część zarobionych pieniędzy bardzo łatwo ucieknie nam tam przez palce, lecz my spędzimy udany wieczór w świetnym nastroju. Jeśli ktoś nie musi liczyć się zbytnio z wydawaną kwotą, to dobry sposób na wydanie pierwszych zarobionych samemu pieniędzy. Jeśli wiemy, że szykuje się jakieś wydarzenie kulturalne, na przykład koncert czy festiwal, a my interesujemy się tym, pierwsza pensja przeznaczona na ten cel niewątpliwie da nam satysfakcję.

Życie na własny rachunek
Gdy rodzice już nie pomagają, a my prowadzimy w pełni niezależne życie, sytuacja wygląda nieco inaczej. Niestety większość pierwszej pensji zostanie przeznaczona na opłacenie rachunków, wyżywienie i wszelkie inne środki potrzebne do prowadzenia gospodarstwa domowego. Nie znaczy to jednak, aby odmawiać sobie przyjemności, jaka płynie ze świętowania zarobku. Pierwsza pensja powinna być uczczona, aby sprawiła nam niebywałą radość. Możemy na przykład udać się na wystawną kolację lub obiad, zaprosić bliską osobę na pyszny deser czy drinka. Dla osób, które wolą kameralną atmosferę, idealnym rozwiązaniem będzie interesujący film, dobre wino, czy aromatyzująca kąpiel. Ci, którzy mają konkretne plany na przyszłość, z pewnością odłożą zarobioną pensję na spłatę kredytu, przewidywany urlop czy inwestycję.