Pierwsze dni z noworodkiem – czego się spodziewać

Pierwsze dni z noworodkiem mogą być trudne dla młodych rodziców, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie na okoliczności spadku masy ciała, żółtaczki fizjologicznej, czy przypadłości skórnych dziecka.

Wszyscy rodzice niecierpliwie wyczekują pierwszych dni z noworodkiem. Szykują dla niego pokój, kupują wyprawkę, dużo zabawek, czytają o jego fizjologii. Często jednak nie zdają sobie sprawy z tego, że pierwszy miesiąc życia dziecka często odbiega od ich oczekiwań.

 

 

  • Szok rodziców związany pierwszymi dniami z noworodkiem

Nieprzygotowani rodzice mogą być bardzo zaskoczeni wyglądem swojego nowonarodzonego malucha. Dziecko jest czerwone albo fioletowe, pokryte gęstą mazią. Jego oczka są spuchnięte, głowa lekko zdeformowana i zdecydowanie za duża. Na całym ciele dostrzegalne są pozostałości owłosienia, liczne krostki i plamki, paznokcie są poszarpane. 

 

  • Pierwsze dni z noworodkiem - spadek masy ciała

Prawidłowy spadek masy ciała dziecka w trzeciej dobie jego życia nie może przekroczyć 10% jego wagi urodzeniowej. Jest on zupełnie naturalny i wynika ze stopniowego oczyszczania się organizmu: w tym czasie dziecko oddaje pierwszy mocz, robi pierwszą kupkę, która również niejednokrotnie martwi rodziców. Jest to tak zwana smółka, ma ciemnozielone zabarwienie, w niczym nie przypomina późniejszych mlecznych kupek. Tuż po urodzeniu dziecko zaczyna ulewać mleko a przy tym jeszcze nie umie dobrze ssać piersi. Do wagi urodzeniowej wraca po około tygodniu życia.

 

  • Żółtaczka fizjologiczna w pierwszych dniach z noworodkiem

Przyczyną żółtaczki fizjologicznej u noworodków jest wzmożony rozpad krwinek czerwonych oraz przejściowa niewydolność funkcji wątroby. Mimo że brzmi to groźnie, to żółtaczka ta nie wymaga leczenia, ustępuje samoistnie. Jeżeli jednak w drugiej bądź trzeciej dobie życia lekarz stwierdzi zbyt duży poziom bilirubiny (odpowiedzialnej za żółty odcień skóry), poprosi o pozostanie w szpitalu w celu tak zwanego naświetlania dziecka. Nie powinno to jednak stanowić powodu do niepokoju.

 

  • Skóra w pierwszych dniach życia noworodka

Skóra, poza tym, że może być żółtawa obfituje w liczne wybroczyny. Na nosie noworodka mogą występować żółto-białe krostki, tak zwane zaskórniki, które zawierają wydzielinę gruczołów łojowych. Powieki i kark są upstrzone czerwonymi plamkami, które najbardziej widoczne stają się podczas aktywności dziecka. U niektórych noworodków w pierwszych dniach ich życia pojawia się tak zwany rumień noworodkowy, czyli zaczerwienienia ze zmianami o charakterze grudkowym. Znika on tak szybko, jak się pojawia.