Pierwsze kolonie dziecka - jak je przygotować

Pierwsze kolonie mogą stać się dla dziecka piękną przygodą i źródłem wspaniałych wspomnień na całe życie, jeśli nie zapomnimy o dobrym zaplanowaniu wyjazdu.

Pierwsze kolonie dziecka mogą budzić w rodzicach i maluchach wiele obaw. Młodzi rodzice nie wiedzą, czego się spodziewać. Dziecko może nie być przygotowane na dłuższą rozłąkę. Mimo tego, pierwsze kolonie mogą stać się wspaniałą wakacyjną przygodą i dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Aby tak się stało, powinny zostać starannie zaplanowane.

Wybór obozu
Dokonując wyboru najlepiej określić najpierw potrzeby dziecka. Oferta musi być dostosowana do jego wieku i stanu zdrowia. Aktywne, ruchliwe pociechy świetnie poczują się w górach lub na obozie sportowym. Wątlejszym maluchom poleca się świeże mazurskie powietrze, czy morską bryzę. Istotna jest także odległość miejsca pobytu dzieci od domu. Na pierwsze kolonie lepiej wybierać miejsca nie bardzo oddalone, aby w razie potrzeby można było odwiedzić pociechę. Można też wysłać dziecko na trochę krótsze kolonie - maluch mniej się stęskni. Dobrym rozwiązaniem są też wyjazdy organizowane przez szkołę - wśród kolegów z klasy i znajomych wychowawców dziecko będzie czuło się pewniej. Istnieje również możliwość połączenia przyjemności z pożytkiem, dzięki koloniom naukowym, sportowym, czy językowym. Na takich wyjazdach maluch bawiąc się i odpoczywając zdobędzie także pożyteczne umiejętności. Chociaż są na ogół droższe od zwykłych kolonii, jest to inwestycja w rozwój dziecka. Nie należy jednak za bardzo przemęczać malucha - kolonie muszą być dostosowane do jego możliwości, inaczej dziecko szybko poczuje się zniechęcone.

Co spakować?
Trzeba pamiętać, aby zbytnio nie obciążać dziecka. Ubrania powinny być dostosowane do rodzaju wyjazdu. Warto zatroszczyć się o rzeczy przydatne w razie zmiany pogody i dopilnować, aby dziecko wzięło ciepły sweter, bluzę oraz wiatrówkę lub płaszcz przeciwdeszczowy. Wszystkie powinny być proste i wygodne, tak, aby dziecko dobrze się czuło. Eleganckie, łatwo gniotące się, czy podatne na zabrudzenia ubrania, lepiej zostawić w domu. Można spakować dziecku zestaw na każdy dzień oddzielnie, wtedy maluch będzie wiedział, co ma włożyć. Dodatkowo powinniśmy zadbać, by włożyć do plecaka krem z filtrem, przybory higieniczne, okulary przeciwsłoneczne, czapkę lub kapelusz. Nie powinno się dawać dziecku na drogę dużo jedzenia - zepsuje się, ani drogich gadżetów - mogą zostać zgubione lub skradzione. Kieszonkowe także nie musi być wysokie - dziecko będzie miało wszystko zapewnione, a mając przy sobie drobniejszą sumę, rozsądniej wyda ją na pamiątki i słodycze.

Zaangażowanie malucha
Pierwsze kolonie będą udane tylko wtedy, gdy dziecko będzie przekonane do pomysłu. Dobrze, jeśli będzie uczestniczyło przy podejmowaniu decyzji i pakowaniu. Należy sprawdzić, czy dziecko jest dostatecznie samodzielne, aby samo się myło i ubierało. Trzeba także ułatwić młodemu człowiekowi kontakt z rodzicami - może to być własny telefon lub karta do automatu. Ciepłe słowa od mamy pomogą mu poradzić sobie ze stresem, jaki czasem niosą ze sobą pierwsze kolonie.