Pierwsze książki dla dziecka – propozycje

To, jak bogatą wyobraźnię będzie miało w przyszłości dziecko, w dużej mierze zależy od jego pierwszych książek, w które wyposażone zostanie przez rodziców.

Współcześnie czytelnictwo w Polsce stoi na bardzo niskim poziomie, aby temu zaradzić organizowane są akcje społeczne, takie jak "Poczytaj mi mamo". Ważne, by dziecko czerpało wzorce z domu, w nim poznało swoje pierwsze książki.

 

 

  • Kiedy jest właściwy czas na zakup pierwszej książki?

Zakupu warto dokonać jak najwcześniej. Od pierwszych dni życia dziecka można przyzwyczajać je do słuchania czytającego rodzica. Oczywiście, kilkumiesięczny malec niewiele z tego zrozumie, ale w przyszłości to zaprocentuje. Początkowo warto kupować książki z grubej tekturki, przeznaczone specjalnie na najmłodszych czytelników. Niemowlęta bardzo chętnie wkładają sobie swoje pierwsze lektury do buzi, drą w drobny mak, ale jest to tak niewielki wydatek, że dobrze ponieść go dla ważnej sprawy. Książki dla maluchów powinny być proste i tym należy się głównie kierować. Ilustracje powinny wprost odpowiadać treści, nie powinny początkowo zawierać zbyt wielu szczegółów. Z czasem warto sięgnąć po tak zwaną klasykę wierszyków dla dzieci, czyli do ilustrowanych utworów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Jeżeli będziemy sięgali po nie regularnie, to z pewnością któregoś dnia nasze trzyletnie dziecko zaskoczy nas deklamując "Murzynka Bambo" albo "Lokomotywę".

 

  • Jak czytać dzieciom

Pierwsze książki nie służą tylko do czytania, to one pomagają dziecku poznać świat. Z maluchem omawiamy rysunki, zadajemy pytania, przedstawione wydarzenia odnosimy do rzeczywistości, do czegoś, co dziecko już zna. Wtedy dziecko uświadamia sobie związek między książką a życiem codziennym. Starszemu dziecku pozwólmy wybierać książki, które chce czytać. Jeżeli nudzi nas historia, którą czytamy setny raz, a nasze dziecko uparcie żąda właśnie jej, spróbujmy ją opowiedzieć. Możemy zmienić zakończenie, dodać nowe elementy - w ten sposób pobudzamy wyobraźnię dziecka do pracy. Możemy czytać też na zmianę - trochę wierszyków, później jakąś bajeczkę. Później przychodzi taki etap, że książka staje się pretekstem do rozmowy na ważne dla dziecka tematy: o lękach, miłości rodziców, rodzeństwie.

 

  • Konkretne tytuły

Poza wierszykami Brzechwy, Tuwima, Konopnickiej czy Fredry wśród literatury dziecięcej pojawia się wiele innych książek, a każda z nich pretenduje do bycia pierwszą książką. Warto polecić historie Mamy Mu, słonia Elmera, Kamilki, serię z Krecikiem albo przygody Pana Kuleczki. Dla nieco starszych dzieci idealna jest bogato ilustrowana książka bez tekstu "Miasteczko Mamoko", która wystarczy na wiele tygodni.