Pierwsze zwierzę - na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając pierwsze zwierzę dla dziecka należy mieć na uwadze bezpieczeństwo zarówno pociechy, jak i nowego pupila.

Dzieci najlepiej chowają się ze zwierzętami - wiadomo to od dawna. Dzięki nim uczą się obowiązkowości, wrażliwości i empatii. Choć dzieci mają różne oczekiwania w stosunku do swoich nowych pupili, istnieją uniwersalne zasady, którymi należy kierować się przy wyborze zwierzęcia. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór nowego towarzysza naszego dziecka, aby ta przyjaźń była bezpieczna dla obydwu stron. Pierwsze zwierzę wymaga odpowiedzialności nie tylko od dziecka, ale także od rodzica.

 

 

  • Zwierzę bezpieczne dla dziecka

Wybierając pupila należy kierować się nie tylko marzeniami pociechy, ale także względami bezpieczeństwa. Dlatego, choć dzieci często marzą na przykład o popularnych rasach psów, jak yorkshire terrier czy chihuahua, wybór powinien być podyktowany charakterem danej rasy. Malutkie i słodkie pieski często mają zadziorną osobowość i potrafią być niecierpliwe, przez co mogą stanowić zagrożenie dla namolnych maluchów. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z opisem danej rasy. Jeśli chodzi o małe rasy psów, idealnym towarzyszem najmłodszych jest rasa cavalier king charles spaniel. Dobrym pomysłem jest także wzięcie dorosłego zwierzęcia ze schroniska - dotyczy to także kotów. Wolontariusze, znający swoich podopiecznych, doradzą odpowiedniego zwierzaka - cierpliwego i pozwalającego na pieszczoty. Także wśród innych gatunków znajdują się takie, które nie nadają się na pierwsze zwierzę. Złym pomysłem będzie kupowanie dziecku większości gadów, ale także jeży, ptaków, pająków. Przez przyjęciem nowego domownika warto sprawdzić, czy dziecko nie ma na niego alergii.

 

  • Dziecko bezpieczne dla zwierzęcia

Najgorszym błędem popełnianym przez rodziców jest kupowanie dzieciom zwierząt w prezencie, bez gruntownego przemyślenia tematu. O ile licealista może być już odpowiedzialnym opiekunem, o tyle przy młodszych pociechach to rodzic bierze na siebie pełną odpowiedzialność za nowego pupila. Pozwala to zaoszczędzić sobie rozczarowań, a zwierzętom cierpień - wyklucza bowiem sytuację, w której nie wiadomo, co zrobić ze zwierzakiem, który już się znudził i którym dziecko nie chce się już opiekować. Naturalnie młodsi domownicy mogą, a nawet powinni pomagać przy pielęgnacji zwierzęcia, rodzice nie mogą jednak zrzucać na nich obowiązków. Pierwsze zwierzę powinno kojarzyć się dziecku z przyjemnością, a nie z przykrościami. Oprócz tego, warto zastanowić się, jakiemu zwierzęciu trudno jest zrobić krzywdę nieumiejętnymi pieszczotami. Dlatego młodsze dzieci nie powinny dostawać do zabawy drobnych gryzoni - myszek, szczurków, chomików.