Pierwszy dzień w pracy - jak poradzić sobie ze stresem?

Pierwszy dzień w pracy to bardzo ważne wydarzenie, dlatego warto wiedzieć, jak się do niego przygotować, aby zmniejszyć towarzyszący mu stres.

Pierwszy dzień w pracy to niezwykle emocjonujące chwile, kiedy ciekawość i entuzjazm mieszają się z tremą i lękiem przed nową sytuacją. U każdego pierwszy dzień w pracy wywołuje stres i nawet osoby otwarte i komunikatywne martwią się jak sobie poradzą i jak odbierze ich nowe otoczenie. Masz prawo się denerwować – nowe miejsce, nowi ludzie, nowe obowiązki. Dlatego tak ważne jest, aby w ten pierwszy dzień zrobić dobre wrażenie na szefie i współpracownikach. Bądź pozytywnie nastawiony, uśmiechaj się i bądź miły kontaktach z otoczenie. Jeśli koledzy z pracy zobaczą w Tobie sympatyczną osobę, na pewno będą wyrozumiali i życzliwi.

Przygotowania
Aby dobrze wypaść w ten pierwszy dzień w pracy zadbaj o siebie dnia poprzedniego. Zrób coś co Cię relaksuje i odpręża – wyjdź na spacer lub weź długą kąpiel. Naszykuj ubranie, które założysz nazajutrz – niech będzie to coś schludnego i eleganckiego, ale w czym czujesz się wygodnie. Połóż się wcześniej spać, aby być wypoczętym i absolutnie nie zaspać! Na pewno nie wywrzemy dobrego wrażenia na nowym szefie, jeśli spóźnimy się pierwszego dnia w pracy. Na ogół lęk ogarnia nas przed tym co nieznane. Dobrze więc, jeśli będziesz wiedzieć o swojej nowej pracy jak najwięcej – jak nazywa się obejmowane stanowisko, jaki będziesz mieć zakres obowiązków, kto jest Twoim bezpośrednim przełożonym, czy będziesz dzielił pokój z innymi. Wiedza ta pozwoli Ci choć trochę się przygotować do pierwszego dnia w pracy.

Nadszedł ten dzień
Kiedy już zjawisz się w nowej firmie, szef lub osoba przez niego wyznaczona oprowadzi Cię i przedstawi współpracownikom. Bądź sobą i staraj się zachować swoją tożsamość. Jeśli będziesz za wszelką cenę udawać kogoś kim nie jesteś, nowi koledzy mogą Cię odebrać jako osobę fałszywą. Postaraj się być odprężony i niezdenerwowany – to dystansuje ludzi i wywołuje negatywne emocje. Do pracy przyszedłeś przede wszystkim po to, aby pracować. Jak najszybciej więc omów z szefem zakres swoich obowiązków i zapytaj o zasady panujące w firmie, np. kiedy jest przerwa śniadaniowa. Pierwsze dni w pracy to okres adaptacji i masz prawo nie wiedzieć wszystkiego. Pytaj współpracowników jeśli nie jesteś czegoś pewien. Nie wstydź się, lepiej zapytać o coś dwa razy niż popełnić błąd.