Pierwszy dzień w szkole - jak przygotować dziecko

Aby pierwszy dzień w szkole nie był stresującym przeżyciem należy dużo rozmawiać o nim z dzieckiem oraz opowiedzieć mu o czekających obowiązkach.

Pierwszy dzień w szkole może być dla wielu dzieci bardzo stresującym przeżyciem. Choć zazwyczaj są one bardzo ciekawe tego, co je czeka, mają również liczne obawy: przed nowymi obowiązkami, przed koniecznością wejścia w nową grupę czy nawet przed rozstaniem na długie godziny z rodzicami. To wszystko sprawia, że dzieci mogą się bać i mieć negatywne nastawienie do szkoły. Od postawy rodziców i ich wsparcia okazywanego dziecku zależy, czy będzie to dla niego przeżycie przykre czy radosne, pozytywnie rozpoczynające nowy okres w życiu.

Jak wygląda pierwszy dzień w szkole
Przed pierwszym dniem w szkole warto uprzedzić malucha, że będzie musiał wstać rano i ładnie się ubrać. Jeśli to możliwe, dobrze aby ktoś z rodziców mógł spędzić z dzieckiem ten dzień i pomóc mu przez niego przejść. Warto wytłumaczyć dziecku, co będzie się wtedy działo - powiedzieć mu, że pozna nowych kolegów i koleżanki oraz panią nauczycielkę, która będzie prowadziła większość lekcji. Warto uświadomić dziecku, jak ma się zachować w trakcie pierwszych zajęć - że nie może odzywać się nie pytany ani wychodzić bez pozwolenia do łazienki czy na korytarz. Należy też uświadomić mu, że nie będzie mógł się cały czas bawić. Dobrze jest uprzedzić dziecko, że zajęcia będą się odbywały zgodnie z ustalonym planem lekcji oraz że będzie musiało wytrzymać w ławce przez całe 45 minut. Dzieci zazwyczaj same pytają rodziców o wiele rzeczy związanych ze szkołą i należy udzielić im na wszystkie pytania wyczerpującej odpowiedzi - będą wtedy lepiej przygotowane i nie będzie obaw, że zachowają się niewłaściwie.

Co robić, gdy dziecko się boi
Aby zmniejszyć lęk dziecka przed pierwszym dniem w szkole, można zabrać malucha do szkoły i pokazać mu placówkę jeszcze przed końcem wakacji – pokazać gdzie jest jego klasa, toalety, pokój nauczycielski czy sala gimnastyczna, obejrzeć boisko. Dziecko będzie czuło się pewniej, jeśli będzie znało budynek i nie obawiało się zgubienia w nim. Dobrym pomysłem może być także opowiedzenie dziecku, czego będzie się uczyło na poszczególnych przedmiotach i przejrzenie książek. Jeżeli dziecko okazuje niepokój warto wytłumaczyć mu, że to naturalne, iż się boi. Należy uspokajać je i zapewniać, że nie ma się czego obawiać zarówno ze strony nauczycieli, jak i nowych kolegów, których wkrótce pozna. Warto także zabierać dziecko na zakupy, aby miało udział w kompletowaniu swojej wyprawki. Oswojenie się z książkami i przyborami również może zmniejszyć lęk i zachęcić do nauki. Nigdy w rozmowach z dzieckiem nie można używać zwrotów, które mogą wywołać negatywne skojarzenia ze szkołą (na przykład: "Pójdziesz do szkoły to dopiero zobaczysz!"). Mogą one tylko spotęgować strach, a na pewno nie pomogą.