Piesza wycieczka – jak się przygotować?

Piesza wycieczka dostarczy wiele radości i atrakcji, jednak aby była udana należy odpowiednio przygotować swoją kondycję, ubranie i ekwipunek.

Piesze wycieczki są znakomitą formą aktywnego wypoczynku. Pozwalają dokładnie poznać walory terenu, po którym się wędruje. Bliski kontakt z naturą, cisza i zmęczenie fizyczne sprawiają, że człowiek czuje się zrelaksowany i pełen sił do walki z codziennością. Aby jednak wycieczka okazała się wyłącznie przyjemnym doświadczeniem, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Kondycja przede wszystkim

Piesze wycieczki nie wymagają doskonałej sprawności fizycznej. Jest to jednak spory wysiłek dla organizmu, szczególnie, jeśli na co dzień prowadzi się siedzący tryb życia. Warto zatem na kilka dni przed planowaną wyprawą zadbać o swoją kondycję. Szczególnie ważne są mięśnie nóg i pleców. Dobrym ćwiczeniem na dolne partie ciała są przysiady i skłony rozciągające mięśnie. Warto wykonać też kilka pompek oraz brzuszków. Przed wycieczką dobrze jest chodzić na dłuższe spacery szybkim krokiem. Taka zaprawa z pewnością przyda się przy pokonywaniu kolejnych kilometrów w niełatwym terenie.

Odpowiednie ubranie

Wychodząc na pieszą wycieczkę należy pamiętać, że pogoda, szczególnie w górach, może bardzo szybko ulec zmianie. Dlatego należy zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową mimo pięknej słonecznej pogody. Ubranie powinno być lekkie, nie krępujące ruchów, z przewiewnego materiału. Koniecznie należy zaopatrzyć się w wygodne obuwie. Najlepsze są stare, rozchodzone buty, nigdy nie zupełnie nowe, gdyż mogą powodować obtarcia stóp. Jeśli wycieczka planowana jest w górskim terenie warto założyć buty, które trzymają kostkę. Zapobiegnie to skręceniom przy chwilowej utracie równowagi. Buty powinny być przewiewne, ale też nieprzepuszczające wody w czasie deszczu. Na rynku są dostępne specjalne buty z membraną, czyli materiałem, który jednocześnie zapewnia wentylację stopy i chroni przed wilgocią z zewnątrz.

Ekwipunek turysty

Dobry plecak z wygodnym systemem nośnym to podstawa pieszej wycieczki. Powinien on leżeć tak, by ciężar rozkładał się równomiernie na plecach. Dużą wygodą są pasy biodrowe i piersiowe, dzięki którym mniej odczuwa się obciążenie. W plecaku powinna znaleźć się dokładna mapa okolicy, nóż lub scyzoryk, żywność oraz woda. Przydatną rzeczą może okazać się kompas, dzięki któremu szybko można określić swoją pozycję. Należy też zabrać ze sobą koc lub karimatę, na której będzie można usiąść, by odpocząć. Warto pamiętać o aparacie fotograficznym, dzięki któremu wszystko, co ciekawe, zostanie uwiecznione.