Piotrkowska - jeden z najdłuższych deptaków Europy

Wystarczy przemierzyć ulicę Piotrkowską, by zyskać świadomość różnorodności Łodzi, ale również po to, żeby dowiedzieć się, jakie trendy obowiązują w całej Europie.

Łódź ma opinię miasta o wielu obliczach. Z jednej strony mówi się o niej jako o ubogim i nieco prowincjonalnym mieście, którego rytm wyznaczają fabryki. Z drugiej zaś - sprawia wrażenie stolicy nietypowych projektów kulturalnych, która słynie także z popularnej szkoły filmowej oraz wielu kreatywnych ośrodków działalności artystycznej. Miejscem, w którym tętni życie o każdej porze dnia i nocy jest niepowtarzalnie długi i przestronny deptak w centrum Łodzi, czyli słynna ulica Piotrkowska.

Najważniejsze przystanki na Piotrkowskiej

Plany zagospodarowania przestrzeni na poczet późniejszej ulicy Piotrkowskiej sięgają 1821 roku, rzeczywiste działania w tym kierunku podjęto jednak w drugiej połowie XIX wieku. Ulica Piotrkowska w Łodzi jest najczęściej kojarzona z ogromną ofertą handlową i gastronomiczną. Jednak będąc tam, nie można pominąć najciekawszych obiektów sakralnych - jak Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki czy ewangelicko-augsburski kościół pod wezwaniem św. Mateusza - oraz szeregu zabytkowych kamienic, w tym między innymi Kamienicy Scheiblerów. Na uwagę zasługują pałace, choćby neorenesansowy pałac Juliusza Heinzla, ale również liczne pomniki, by wymienić tylko odlany z brązu wizerunek Jana Pawła II, pomnik Chrystusa Dźwigającego Krzyż oraz Ławeczkę Tuwima.

Piotrkowska jako przestrzeń handlowa

Piotrkowska robi jednak największe wrażenie za sprawą różnorodnej oferty handlowej. Z jednej strony spomiędzy zabytkowych kamienic wyłaniają się typowe markety, ekskluzywne butiki, ale również liczne sklepy z używaną odzieżą, oferujące niedrogi towar dla koneserów. Znajdziemy tutaj kilka galerii sztuki, w tym Big Art oraz Galerię Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a dodatkowo ciekawe kina studyjne: Charlie i Polonia, oferujące repertuar, z jakim nie spotkamy się w typowym multipleksie.

Po godzinach na Piotrkowskiej

Wszyscy, którym najmniej zależy na eksploracji zabytków, sklepów czy ośrodków kultury, znajdą na Piotrkowskiej także wiele możliwości beztroskiej rozrywki, także w godzinach nocnych. Szczególnym zainteresowaniem odwiedzających Piotrkowską cieszą się, kultowe także dla miejscowych, kluby: Łódź Kaliska oraz Klub 97, reklamowany jako połączenie restauracji z pubem i klubem muzycznym. Ogromny łódzki deptak, jakim jest ulica Piotrkowska, daje jednak tak wiele możliwości, że warto w tym miejscu zaimprowizować, poddać się chwili i poczuć się, jak w jednym z najbardziej ekscytujących zakątków Europy.