Pisanie kondolencji - wskazówki

Przy pisaniu kondolencji należy pamiętać o ich celu oraz o tym, czego trzeba unikać w wyrażaniu współczucia komuś po stracie bliskiej osoby

Śmierć kogoś bliskiego jest jedną z największych tragedii w życiu człowieka. Nieraz możemy być zakłopotani, gdy nie wiemy, co powiedzieć i jak się zachować wobec kogoś pogrążonego w żałobie. Duże znaczenie w takiej sytuacji ma nasza gotowość do pomocy, okazania współczucia i pocieszenia. Przejawem tego będzie chociażby bycie dobrym słuchaczem. Natomiast pisanie kondolencji jest jednym z najpraktyczniejszych sposobów, by wesprzeć pogrążoną w smutku osobę lub też całą rodzinę, zwłaszcza wówczas, gdy osobiście nie możemy tego uczynić.

Cel kondolencji
Aby w odpowiedni sposób napisać kondolencje, należy wziąć pod uwagę ich cel. To przede wszystkim okazanie współczucia, zainteresowania oraz dodanie otuchy komuś przygnębionemu. W związku z tym dużą rolę odgrywa zastanowienie się nad pytaniami: Do kogo zamierzamy skierować nasze wyrazy współczucia? Jak dalece znamy tę osobę i jej sytuację? Co zrobić, by pisanie kondolencji odzwierciedlało nasze szczere współczucie oraz świadczyło o życzliwości z naszej strony? Składanie kondolencji warto połączyć z propozycją ofiarowania praktycznej pomocy. Nawet lepiej będzie wykazać inicjatywę pod tym względem. Niezależnie jednak od tego, czy jesteśmy blisko czy daleko od osoby pogrążonej w żalu, warto pamiętać o wartości pisania kondolencji - w formie listu bądź kartki. One naprawdę potrafią dodać komuś otuchy, świadczą bowiem o serdecznym zainteresowaniu, można także do nich wrócić wiele razy. Słów nie musi być wiele, ale powinny one płynąć z serca. Najlepiej wyrazić w nich naszą troskę i nawiązać do miłych wspomnień związanych ze zmarłym czy do jego pozytywnego wpływu na nas i na nasze życie.

Czego unikać
Przy pisaniu kondolencji należy kierować się rozwagą, wyczuciem i taktem. Dzięki temu zazwyczaj unikniemy nieprzemyślanych, nieodpowiednich słów. Dlatego warto pamiętać o pewnych ostrzeżeniach. Najlepsze słowa są zazwyczaj najprostsze, ale pamiętanie o celu pisania kondolencji pozwoli wystrzegać się sztywnego, oficjalnego tonu. Na pewno nie należy w nich sugerować, że uzewnętrznianie przez nich uczuć nie jest właściwe lub by osoby w żałobie przestały się smucić czy płakać. Lepiej nie formułować zdań w stylu: "Wiem, co czujesz", ponieważ każdy nieco inaczej przeżywa stratę. Poza tym niedobre byłoby pocieszanie w rodzaju: "Możecie jeszcze mieć dzieci" czy "Na pewno kogoś sobie znajdziesz". Takie słowa są przykre, gdyż każdy człowiek jest niepowtarzalny i nie można zastąpić kogoś, kto zmarł. Trzeba także uważać przy doszukiwaniu się w śmierci czegoś dobrego, choćby poprzez twierdzenia: "Już nie cierpi", "Tak jest lepiej". Mogłoby to sugerować, że strata nie jest aż tak znacząca oraz kwestionować bolesne uczucia nią wywołane. A przecież ból i żal po śmierci bliskiej osoby jest najzupełniej normalny. Najlepszą wskazówką, którą należałoby uwzględnić przy pisaniu kondolencji jest to, by po prostu okazać empatię komuś pogrążonemu w smutku.