Place de la Concorde, czyli Plac Zgody

Znajdujący się w centrum Paryża Plac Zgody słynie ze swojego niebanalnego znaczenia historycznego i ustawionego na nim ogromnego egipskiego obelisku.

Położony w sąsiedztwie Pól Elizejskich i ogrodów Tuileries, a oddalony zaledwie kilka minut spacerem od Luwru oraz Łuku Triumfalnego paryski Plac Zgody rozciąga się na powierzchni przeszło ośmiu hektarów. Jego twórcą jest francuski architekt Jacques Ange Gabriel. Artysta polecenie zaprojektowania placu przyjął od samego króla Ludwika XV, którego marzeniem było, aby w centrum Paryża znalazło się miejsce jego kultu.

Place de la Concorde świadek krwawej historii

Obecna nazwa tej części stolicy Francji, Plac Zgody, wydaje się być gorzkim żartem, jeśli wziąć pod uwagę wydarzenia sprzed przeszło dwustu lat, których miejsce to było świadkiem. Właśnie na tym placu, nazywanym początkowo Placem Ludwika XV, a pod koniec XVIII wieku Placem Rewolucji, 21. stycznia 1793 roku ustawiono gilotynę, przy użyciu której stracono przeszło 1300 osób, w tym samego króla Ludwika XVI, jego małżonkę Marię Antoninę, a także przywódców rewolucji: Dantona i Robespierre’a. Dopiero w 1795 roku, kiedy gilotynę rozebrano, a rządy krwawego terroru chyliły się ku upadkowi, plac zmienił swoją nazwę na Plac Zgody, pod którą znany jest po dziś dzień. Nazwa ta wyrażała nadzieję, że wydarzenia tak mroczne jak te, które miały miejsce w trakcie Rewolucji Francuskiej nigdy już się nie powtórzą.

Obecny wygląd placu Zgody

W pierwszych latach swojego istnienia, w centralnej części Placu Zgody ustawiony był pomnik króla Ludwika XV. Gdy w 1793 roku pomnik zburzono, jego miejsce zajęła wspomniana już gilotyna. Obecnie jednak Plac Zgody słynie przede wszystkim z monumentalnego, ważącego przeszło 230 ton i mierzącego 23 metry obelisku Ramzesa II położonego na samym środku placu. Ów oryginalny egipski pomnik, podarowany Francuzom w 1831 roku przez wicekróla Egiptu Mohameda Alego, pochodzi ze świątyni w Luksorze, a stworzony został blisko 3300 lat temu. Co ciekawe, w ostatnich latach obelisk jest obiektem sporu między Francją a Egiptem, którego władze żądają zwrotu monumentu. Wokół obelisku znajdują się również inne dzieła, które dopełnia piękną architekturę Placu Zgody: dwie ozdobione rzeźbami z brązu fontanny z XIX wieku autorstwa Jacoba Ignaza Hittorffa, które wzorowane są na rzymskich fontannach z Placu świętego Piotra oraz osiem kobiecych posągów symbolizujących główne francuskie miasta.