Plan wydatków ślubnych - porady dla narzeczonych

Ustalanie planu wydatków ślubnych to podstawowa sprawa, od jakiej należy zacząć przygotowania, aby uroczystość była udana i niezapomniana.

Układanie planu wydatków ślubnych nie należy do spraw najłatwiejszych. Najczęściej było tak, że rodzina panny młodej opłacała ślub i wesele, zaś rodzina pana młodego obrączki, fotografa, ewentualny alkohol i podróż poślubną. Dziś wszystko się zmieniło, więc albo rodziny rozkładają wydatki po połowie, albo narzeczeni płacą za wszystko sami. Od czego należy zacząć, aby o niczym nie zapomnieć, a ślub był najpiękniejszym dniem życia państwa młodych?

Na co wydamy pieniądze?
Planując wydatki ślubne, nie można skupić się jedynie na tych ważnych i wielkich sprawach. Trzeba pamiętać, aby do takiego planu zaliczyć nawet te najdrobniejsze koszty. Największą część budżetu przeznaczymy na organizację przyjęcia weselnego. Bedzie to nawet 50 procent naszego budżetu. Do tego wliczone jest jedzenie, napoje, ewentualny alkohol, sala i jej wystrój. Kolejnym większym wydatkiem będzie opłacenie zespołu muzycznego lub wynajęcie DJ. W większej mierze wydamy nasze pieniądze również na fotografa i kamerzystę. Suknia ślubna, garnitur lub frak i dodatki pochłoną mniejszą część naszego budżetu. Planując wydatki ślubne, nie możemy zapomnieć o rzeczach drobniejszych. Musimy do nich zaliczyć obrączki ślubne, wynajęcie samochodu i jego dekorację, wystrój kościoła, zaproszenia, wizytówki na stół, bukiet dla panny młodej i druhen, makijaż i fryzurę.

Ile pieniędzy musimy przeznaczyć?
Dobrze rozplanowując nasze wydatki, możemy mieć ślub naszych marzeń, nie narażając się na gigantyczne koszty. Wybierając miejsce wesela, bierzmy pod uwagę cenę, ale również to, jakie menu zawiera się w kosztach, czy nie będziemy musieli dopłacać za dodatkowe potrawy. Dokładnie zapytajmy o wystrój sali, niektóre restauracje nakładają dodatkowe opłaty za taką usługę. Koszt wesela waha się od 120-300 złotych za osobę. Zespoły muzyczne to wydatek od 2000-5000 złotych, taniej wyniesie wynajęcie DJ, to koszt rzędu 1500 złotych. Za wynajęcie kamerzysty zapłacimy od 1000, a fotografa od 800 złotych. Możemy zaoszczędzić decydując się na jedną z tych opcji. Na stroje państwa młodych przeznaczyć trzeba około 600 złotych za garnitur i od 1500 do 5000 za suknię ślubną z dodatkami. Taniej wyniesie wypożyczenie. To koszt zazwyczaj o połowę mniejszy. Ceny obrączek ślubnych mają duże rozbieżności. Wszystko zależy od tego czy mają być proste, czy z dodatkami i jakiej próby. Najtańsze kupimy już za 500 złotych za parę. Zostają nam jeszcze mniejsze koszty. Należą do nich wynajęcie samochodu- od 200 złotych, wystój kościoła i bukiet panny młodej nawet od 200 złotych. Za fryzurę zapłacimy ok. 150 złotych. To najogólniejszy zarys wydatków, może się zmieniać ze względu na upodobania. Tworząc plan wydatków ślubnych nie możemy zapominać o najdrobniejszych szczegółach i nadmiernie oszczędzać, w końcu to jedyny, niepowtarzalny dzień w życiu.