Planowanie ciąży - co należy wiedzieć

Przede wszystkim, planując ciążę należy zapoznać się z niezbędnymi wskazówkami umożliwiającymi poprawienie stanu zdrowia, a także kondycji organizmu.

Planowanie ciąży jest jednym z najważniejszych momentów w życiu obojga rodziców. Warto zwrócić uwagę na to, że poprzez zmianę nawyków żywieniowych, poprawienie kondycji fizycznej, przeprowadzenie podstawowych badań, a także zaszczepienie się przeciwko chorobom sprzyjającym negatywnemu wpływowi na płód, zostają zwiększone szanse na narodziny zdrowego potomstwa.

Sprawdzenie stanu zdrowia przyszłej matki

Planowanie ciąży należy rozpocząć od wizyty u lekarza w poradni ginekologicznej. Zleci on wykonanie podstawowych badań krwi i moczu oraz zbada stan narządów rodnych. Umożliwi to, wykrycie większości chorób, a także infekcji znajdujących się w organizmie kobiety. Czasami lekarz poleci rozszerzenie podstawowych badań, o sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy oraz grupy krwi. Ponadto poinformuje o dokładnych terminach, przeprowadzenia szczepień przeciwko niektórym chorobom takim jak różyczka, zapalenie wątroby typu A i B, a także grypie.

Zmiana diety

Kolejnym etapem planowania ciąży powinna być zmiana nawyków żywieniowych. W szczególności należy pamiętać o tym, aby spożywać posiłki co najmniej pięć razy dziennie, oparte na produktach zbożowych, wysokobiałkowych, mlecznych, ziarnach, a także owocach i warzywach. Ograniczeniu podlegają słodycze, a także cukry proste, należy zamienić je na węglowodany złożone, zawarte w kaszach oraz makaronach. Zalecane jest czerpanie białka z morskich ryb, takich jak halibut czy też śledź dlatego, że zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3. Dodatkowo należy zażywać kwas foliowy około 0,4mg na dobę. Ponadto konieczne jest również wypijanie od dwóch do trzech litrów wody dziennie.

Prowadzenie zdrowego trybu życia

Warto zwrócić uwagę na to, że planowanie ciąży powinno opierać się również na zmianie trybu życia. Przede wszystkim, należy rzucić palenie papierosów i spożywanie napojów alkoholowych. Nie wolno zapomnieć o regularnej gimnastyce oraz poprawieniu kondycji dlatego, że wpłynie to korzystnie na zmniejszenie objawów ciążowych oraz zlikwidowanie komplikacji w czasie porodu. Oprócz tego, konieczne jest zadbanie o utrzymanie prawidłowej wagi, zgodnej ze wzrostem dlatego, że niedowaga sprawia problemy z płodnością, natomiast nadwaga powoduje liczne komplikacje w czasie trwania ciąży. Należy pamiętać o tym, że wszystkie wskazówki zawarte w tym artykule powinny zostać zastosowane, co najmniej rok przed rozpoczęciem starań o potomstwo, a maksymalnie trzy miesiące przed planowaną ciążą.