Planowanie podróży poślubnej – porady

Wybór celu podróży i jego charakterystyki, budżetu oraz dokonanie wszystkich formalności to niezbędne elementy przy planowaniu podróży poślubnej.

Planowanie podróży poślubnej to czynność, którą większość wykona jeden raz w życiu. Dlatego warto poświęcić na to trochę więcej czasu niż w przypadku typowego wakacyjnego wyjazdu. W przeciwieństwie do zwykłego urlopu, lepiej nie decydować się na spontaniczną wojaż. Podróż poślubna powinna bowiem pozostać w pamięci jako ta najbardziej romantyczna i najbardziej udana, od startu do finiszu.

Pierwsze kroki

Planowanie podróży poślubnej najlepiej rozpocząć mniej więcej pół roku przed datą jej rozpoczęcia. Wspólnie zastanówcie się najpierw, jakiego typu ogólnie ma to być wyjazd. Możecie zdecydować się na samo byczenie się w jakimś pięknym miejscu, zwiedzanie lub połączenie jednego z drugim. Pomyślcie także na początku o stronie świata oraz klimacie, w jakim chcecie nacieszyć się sobą. Gdy pierwsze pomysły przyjdą do głowy, zdecydujcie się na preferowany rodzaj zakwaterowania oraz dotarcia na miejsce. Gdy taki ogólny zarys pojawi się już w waszych głowach, przychodzi kluczowy moment, czyli ustalenie budżetu. Pamiętajcie, że budżet musi zawierać w sobie nie tylko koszt wykupienia wycieczki, ale także trudniejsze do oszacowania przyszłe koszty życia na miejscu. Należą do nich takie rzeczy jak zwiedzanie, restauracje, rozrywki ekstremalne, poruszanie się na miejscu i inne.
Kolejnym krokiem jest ustalenie długości waszego wyjazdu. Siedem dni to raczej zbyt mało, by w zadawalającym stopniu nacieszyć się sobą. Dlatego wybór minimum dziesięciodniowy wydaje się rozsądniejszy. Przy późniejszej rezerwacji wycieczki upewnijcie się, czy jej podawany czas trwania to czas, jaki spędzicie na miejscu, czy może jest w to wliczony długi dojazd. Może okazać się bowiem, że ostatecznie na miejscu spędzicie tylko kilka dni. Dla pewności, unikajmy wycieczek autokarowych. Poza stratą czasu na podróż, dzielenie kilku dób podróży poślubnej z kilkudziesięcioma osobami w autokarze na pewno nie jest niczym romantycznym.

Decyzja i ostatnie przygotowania

Jeśli wstępne planowanie podróży poślubnej dobiegło już końca, można udać się do biur podróży. Nawet jeśli znajdziecie coś bardzo ciekawego w pierwszym z nich, nie spieszcie się z decyzją. Warto przejść po kilku agentach, by poznać pełną paletę możliwości, cen oraz potencjalnych kierunków podróży. Gdy wycieczka jest już wykupiona, należy dokładnie zorientować się co do niezbędnych dokumentów, takich jak wizy, bilety, ubezpieczenia i paszport. Zawczasu upewnijmy się, że termin jego ważności nie upłynie nam ani w trakcie podróży ani krótko po jej ukończeniu. Nawet w tym drugim przypadku, możemy zostać nie wpuszczeni na terytorium kraju, do którego się wybieramy. W sytuacji wyboru kierunków egzotycznych może dojść kwestia szczepień lub innych działań profilaktycznych, które będzie trzeba udokumentować na granicy. Kiedy wszystkie formalności zostaną dopełnione, pozostają już tylko drobne lub większe zakupy. Nikt nie chce przecież, by w dzień pakowania okazało się, że na przykład jadąc nad morze nie mamy stroju kąpielowego.