Platynowe obrączki i ich właściwości

Platynowe obrączki są doskonałym symbolem miłości dla par, które cenią sobie piękno, unikalność i trwałość biżuterii, a jednocześnie dysponują sporą sumą pieniędzy.

Znana od starożytności platyna, do Europy sprowadzona została dopiero w XVIII wieku przez Hiszpanów, którym zawdzięczamy również dzisiejszą nazwę tego metalu: „platina” oznacza tyle co „srebro”. I choć początkowo kruszec ten wydawał się Europejczykom na tyle bezwartościowy, że wykorzystywali go przede wszystkim do wyrobu fałszywych monet i budowania domów, dziś na jego bazie tworzone są najpiękniejsze egzemplarze ekskluzywnej biżuterii, w tym unikalne platynowe obrączki.

  • Trwałość zapisana we właściwościach chemicznych
    Platynowe wyroby cenione są obecnie przede wszystkim za swój piękny, elegancki wygląd. Specjaliści docenią jednak przede wszystkim ich niesamowitą, w porównaniu z biżuterią wykonaną z innych kruszców, trwałość. Platyna jest metalem kowalnym i ciągliwym, a przede wszystkim odpornym na działanie większości szkodliwych czynników zewnętrznych oraz substancji chemicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej wygląd, między innymi wodę, kwas solny czy wszelkiego rodzaju zasady. Co więcej, wyroby z platyny nie czernieją i są odporne na zarysowania, a dzięki wykorzystaniu do ich produkcji najnowszej technologii bezszwowej możliwe jest łatwe i bezpieczne powiększenie każdej platynowej obrączki bez ryzyka jej pęknięcia.
  • Bezpieczeństwo, które zadowoli najbardziej wymagających
    Dla części użytkowników platynowej biżuterii nie bez znaczenia jest fakt, że tego typu produkty są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Platynowe obrączki wykonane są w większości z czystego kruszcu, dzięki czemu nie uczulają ani też nie powodują podrażnień skóry. Zdaniem lekarzy platyna ma również zbawienny wpływ na nasze zdrowie: uśmierza bowiem ból, a niektóre związki pochodzące z platyny wykorzystywane są do zwalczania chorób nowotworowych.
  • Piękno zarezerwowane dla nielicznych
    Prawdopodobnie jedyną wadą platynowych obrączek jest ich wysoka cena. Skomplikowany proces obróbki oraz rzadkość występowania surowca – jego złoża można znaleźć jedynie w kilku miejscach na świecie: Republice Południowej Afryki, Rosji, Portugalii, Francji oraz w niektórych zakątkach Ameryki Północnej – a co za tym idzie jego wysoka cena, sprawiają, że tego typu biżuteria dostępna jest w nielicznych sklepach jubilerskich i trzeba za nią zapłacić znacznie więcej niż za tradycyjne obrączki z żółtego czy nawet białego złota. Z tego powodu na luksus zakupu platynowych obrączek mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.