Płeć dziecka: czy da się na nią wpłynąć

Chcąc zaplanować płeć dziecka, przyszli rodzice mogą wypróbować wiele różnorodnych metod, spośród których tylko jedna gwarantuje sukces.

Planowanie płci jest tematem niezwykle kontrowersyjnym. Z jednej strony zwolennicy takich działań przekonują, że dzięki metodzie programowania płci możliwe byłoby na przykład rozwiązanie problemu selektywnej aborcji. Z drugiej jednak jego przeciwnicy podkreślają, że wszelka ingerencja w naturę jest nieetyczna. Niezależnie od nastrojów społecznych, naukowcy nie ustają w poszukiwaniach skutecznej, dostępnej dla wszystkich metody, która pozwoliłaby przyszłym rodzicom wpłynąć na płeć dziecka.

Naturalnie lecz… bez rezultatów
Już wiele lat temu genetycy udowodnili, że jedynym czynnikiem warunkującym płeć dziecka jest rodzaj plemnika, który łączy się z komórką jajową. Mimo to nadal żywe jest przekonanie, że upragnioną dziewczynkę czy wymarzonego chłopca można począć sięgając po naturalne sposoby, takie jak stosowanie przez przyszłą mamę odpowiedniej diety czy pozycja seksualna, w której dojdzie do zapłodnienia.

Czytanie z gwiazd, wróżenie z fusów
Nieco bardziej wiarygodne wydają się metody planowania płci stworzone przez naukowców, choć i w tym przypadku potwierdzenia ich skuteczności próżno szukać w oficjalnych dokumentach. Zdaniem czeskiego lekarza, Eugena Jonasa, płeć dziecka determinowana jest przez pozycję, w jakiej znajduje się Księżyc w chwili, gdy dochodzi do zapłodnienia. Metoda proponowana przez naukowców francuskich bazuje z kolei na hipotezie, że komórka jajowa posiada pewien ładunek elektryczny, który sprawia, że przez siedemdziesiąt dni w roku komórka przyjmuje tylko chromosomy X, a przez siedemdziesiąt innych – tylko chromosomy Y. Największą popularnością cieszy się jednak teoria doktora Shettlesa, zgodnie z którą płeć dziecka uzależniona jest od tego, w którym momencie owulacji nastąpi zapłodnienie: stosunek tuż przed lub tuż po owulacji zwiększa szanse poczęcia chłopca, natomiast ten odbyty kilka dni przed nią – dziewczynki.

Bez seksu, ale skutecznie
Jedynym sposobem gwarantującym poczęcie dziecka określonej płci pozostaje jednak oddanie się w ręce medycyny. Laboratoryjna metoda wyboru płci polega na precyzyjnym rozdzieleniu plemników X i Y, a następnie zapłodnieniu komórki jajowej plemnikiem określonego rodzaju. Laboratoryjne wyselekcjonowanie plemników jest zabiegiem niezwykle skomplikowanym i kosztownym, który nie jest dostępny w naszym kraju. Taka ingerencja w prawa natury dopuszczalna jest wyłącznie wtedy, gdy istnieją ku temu rzeczywiste przesłanki medyczne: gdy od płci dziecka zależeć będzie jego życie lub zdrowie.