Plemiona afrykańskie: Dogonowie z Mali

Znajomość układu gwiazd Syriusza i precyzja określania jego położenia na nieboskłobnie przez niepiśmienny lud Czarnego Lądu do dziś intryguje naukowców, badaczy i turystów coraz liczniej odwiedzających Dogonów z Mali.

Dogonowie to fascynujące i tajemnicze plemię zamieszkujące Republikę Mali, państwo północno-zachodniej Afryki. Żyją w wioskach położonych na płaskowyżu Bandiagara, a swoje domostwa budują w niedostępnych terenach wśród skał. Swoją sławę zawdzięczają niespotykanej wiedzy astronomicznej, ściśle związanej w ich wierzeniami.

Astronomiczna wiedza Dogonów

Naukowcy do dziś nie wiedzą skąd u czarnoskórego plemienia nie mającego własnego pisma rozległa wiedza o kosmosie. To właśnie dzięki mitom i wierzeniom ten lud stał się sławny na całym świecie a ich wioski są teraz turystyczną atrakcją Republiki Mali. Ten lud wierzy, iż przybył z planety w układzie Syriusza. Ich przodkowie, potomkowie bóstwa Amma-Nommo mieli przylecieć tutaj w Arce Nommo. Gwiazdę Syriusza A, czyli Psią Gwiazdę, najbliższą ziemi i najjaśniej świecącą czczą jako Sigu Tolo. Znacznie mniejszy Syriusz B to dla nich Po Tolo. Właśnie znajomość tej gwiazdy zastanawia badaczy, bowiem można ją zobaczyć tylko poprzez teleskop. Poza tym Syriusza B odkryto dopiero w 1862 roku. Najciekawsze jest to, że niepiśmienny lud czci jeszcze trzeciego Syriusza - Nyan Tolo co tłumaczy się jako Słońce Kobiet. Naukowcy istnienie trzeciej gwiazdy w tej konstelacji potwierdzili dopiero w latach 90. zeszłego wieku i to przy pomocy potężenego teleskopu radiowego, po wykonaniu wielu badań. To afrykańskie plemię potrafi przy tym niezwykłą precyzją określić gdzie każdego dnia na nieboskłonie będzie się znajdował każdy z Syriuszy. Do dziś naukowcy starają się wyjasnić fakt, iż plemię zamieszkujące Saharę na Czarnym Lądzie posiadło tak unikalną wiedzę na temat tej konstelacji gwiazd i skąd u nich tak rozległe wiadomości o układzie oddalonym od nas o ponad 8 lat świetlnych.

Życie codzienne Dogonów

Dogonowie stali się sławni w latach 40 zeszłego wieku, gdy francuskim etnografom opowiedzieli dokładnie o swych wierzeniach i układzie Syriusza. Dziś zamieszkują południowe-centralne rejony Mali, zwane Krajem Dogonów. Ich wspólnota liczy ponad 400 tysiący osób i składa się z około 700 wiosek. Co ciekawe w każdej wiosce jest kowal, a ów zawód jest przez plemię bardzo szanowany. Dogonowie bardzo dobrze opanowali obróbkę żelaza. Lud ten słynie także z wyrobu masek, których mają około 80 rodzajów oraz posążków stanowiących fetysze płodności. Ciekawe są także miejsca pochówków zmarłych. Dogonowie grzebią ich w wydrążonych, trudno dostępnych jaskiniach, które są usytuowane na stromych zboczach skalistego uskoku Bandiagara. Choć plemię żyje głównie z upraw to oraz więcej dochodów czerpią z turystów, którzy licznie odwiedzają ich skaliste wioski, chcąc poznać niezwykłą kulturę tego afrykańskiego ludu.