Pleśń w mieszkaniu - jak ją skutecznie zwalczyć

Aby skutecznie usunąć pleśń z mieszkania można zastosować ocet, ekstrakt z nasion grejpfruta lub któryś z olejków eterycznych, na przykład herbaciany.

Pleśń może rozwinąć się w mieszkaniach, w których panuje duża wilgotność powietrza, dość niska temperatura (około 20 stopni Celsjusza), brak odpowiedniej wentylacji i dostępu światła słonecznego. Jej objawem jest biały, szary lub zielonkawy nalot na ścianach. Usuwać ją można przy użyciu jednego z wielu dostępnych w sklepach środków chemicznych, można także wykorzystać domowe sposoby na pozbycie się tego brzydko wyglądającego i niebezpiecznego dla zdrowia nalotu.

Skuteczne sposoby na pozbycie się pleśni

Pierwszym krokiem do usunięcia nalotu i grzybni jest zeskrobanie wierzchniej warstwy pleśni. Należy wykonać tę czynność przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka chemicznego lub innych środków mających nam pomóc w pozbyciu się nalotu. Następnie można przejść do zwalczania grzybni (jeśli tego nie zrobimy, nalot będzie się stale odnawiał). Można tego dokonać na przykład przez zastosowanie roztworu wody z octem (w proporcji 4:1). Posmarowanie nim ściany sprawi, że jej odczyn stanie się bardzo kwaśny, a to uniemożliwi grzybni przetrwanie. Metoda taka jest bardzo skuteczna, a jej dodatkową zaletą jest niski koszt. Innym sposobem na pozbycie się nalotu jest zastosowanie roztworu wody i ekstraktu z nasion grejpfruta. Jest to bezpieczny, bezbarwny i bezzapachowy środek, który doskonale radzi sobie ze zwalczaniem wszelkiego rodzaju grzybów i pleśni. Do posmarowania ściany należy przygotować mieszankę składającą się z 10 kropli ekstraktu i pół litra wody.

Olejki eteryczne w walce z nalotem

Kolejną bardzo skuteczną metodą na pozbycie się pleśni jest zastosowanie jednego z olejków eterycznych. Najsilniejsze działanie ma olej z drzewa herbacianego. Aby usunąć nalot wystarczy kilka kropel tej substancji dodać do wody z mydłem i tak przygotowanym roztworem można przemywać zaatakowaną przez grzyb ścianę. Można także dodać olejek do pojemnika z płynem czyszczącym i przemywać taką mieszanką podłogi czy ściany. Olejek herbaciany zawiera silne substancje przeciwgrzybiczne, dlatego zabija grzybnię i zapobiega ponownemu powstaniu nalotu. Olejki eteryczne mogą służyć także jako środki czyszczące, które można stosować prewencyjnie, jeśli w mieszkaniu występują warunki stwarzające wysokie ryzyko pojawienia się grzyba. Można stosować na przykład olejek lawendowy, cytrynowy, pomarańczowy lub goździkowy. Substancje te dodawane do środków czyszczących skutecznie zapobiegną powstaniu nalotu, niszcząc komórki grzybni od razu po ich pojawieniu się.