Plitvickie Jeziera - raj dla turystów!

Plitvickie Jeziera wchodzą w skład wyjątkowego parku narodowego w sercu Chorwacji z wieloma cudami natury i ciekawą bazą wypadową.

Lazurowa woda w słońcu i soczystej zieleni wśród pofałdowanych wzgórz pokrytych lasami, a do tego liczne wodospady i kaskady kwiatów wraz z meandrami drewnianych kładek dla turystów - tak w skrócie można opisać Plitvickie Jeziera - niezwykłą i urokliwą krainę, która leży w sercu Chorwacji. To często odwiedzane przez ludzi z całej Europy i nie tylko miejsce ma piękne krajobrazy, interesującą florę i faunę. Warto zaplanować tu spędzenie przynajmniej kilku dni, a na pewno znajdziemy w tych okolicach - spośród licznych ofert - kwaterę odpowiednią do naszych upodobań i możliwości finansowych.

Plitvicki Park Narodowy

Znajduje się tutaj najstarszy park narodowy w Europie. Już od ponad pół wieku Plitvickie Jeziera objęte są ochroną, a od 1979 roku widnieją na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ich najważniejszą atrakcją są, jak sama nazwa wskazuje, jeziora krasowe, połączone ze sobą wieloma wodospadami - i to właśnie składa się na wyjątkowe piękno tego miejsca. Występują tutaj też unikalne gatunki roślin, między innymi ponad 50 z nich to storczyki. Z kolei tamtejsze lasy, to przede wszystkim buk zwyczajny i jodła pospolita. Z fauny zaś warto wymienić choćby bociana czarnego, głuszca, sóweczkę, puchacza czy pluszcza. Nad jeziorami żyją również niedźwiedzie brunatne, wilki, borsuki, kuny i zagrożone wyginięciem wydry.

Cuda natury

Plitvickie Jeziera tak naprawdę leżą w górach i są podzielone na dwa zespoły: górny i dolny. Zasilają je malownicze potoki, natomiast łączą skalne groble. Największym ze wszystkich jezior jest Kozjak, zaś do ciekawszych zaliczają się tak zwane Dolne Jeziora, które mieszczą się w wąskiej i głębokiej dolinie. Z kolei największym chorwackim wodospadem jest wysoki prawie na 80 metrów Veliki Slap, tworzony przez opadający potok Plitvica. Rajskimi widokami możemy się napawać z przygotowanych w tym celu tras turystycznych. Ponadto, kraina Plitvickie Jeziera jest gratką dla speleologów z powodu obecności jaskiń, z których największą jest Golubinjaca, mająca długość 160 metrów. Co ciekawe, te bajeczne miejsca bywają wykorzystywane w filmach o tematyce indiańskiej. Po zakończeniu wojny na Bałkanach w lasach Plitvickich Jezier odremontowano i odnowiono hotele. Dzisiaj są one jednymi z bardziej interesujących atrakcji turystycznych tego regionu.