Pluskwa domowa: zwalczanie

Pluskwa domowa to uciążliwy insekt, na szczęście jednak są sposoby, aby skutecznie pozbyć się tego niechcianego gościa.

Insekty, które pojawiają się w ludzkich domach, przyprawiają każdego czystego człowieka o dreszcze. Jednym z nich jest pluskwa domowa. To wyjątkowo nieprzyjemne stworzenie, albowiem żywi się krwią ssaków. Oczywiście nie gardzi też krwią człowieka. Pluskwa pozostawia po sobie bolesne ślady ukąszeń. To niewielki owad, który ma maksymalnie sześć milimetrów długości i trzy milimetry szerokości. Pluskwa domowa ma owalny kształt, jej ciało jest spłaszczone i ma czerwonobrunatny kolor. Aby przeżyć, owad musi co kilka dni zakosztować krwi żywiciela. Może nim być zwierzę albo człowiek. Kiedy pluskwa nie może znaleźć żywiciela, ma możliwość przejścia w stan hibernacji. To pozwala jej na przeżycie i równocześnie utrudnia nam walkę z tym pasożytem.

Miejsca, w których pojawiają się pluskwy
Pluskwa domowa lubi mieszkać w pomieszczeniach, w których żyją ludzie. Na swoje kryjówki upodobała sobie miejsca pod tapetami, pod boazerią drewnianą, pod ramami obrazów, na zasłonach czy też w meblach tapicerowanych. Często, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, pluskwa może rozmnożyć się w całym bloku, jeśli choć jedna osoba w budynku nie zachowuje czystości. Zaniepokojona pluskwa domowa produkuje oleistą ciecz, która ma woń podobną do malin. Czasami to jedna z oznak występowania tych owadów w domu.

Sprawdzone sposoby na pozbycie się pluskiew
Pluskwa domowa lubi brudne i zakurzone miejsca. Należy często przeglądać miejsca, w których mogą ukrywać się owady. Pluskwa uwielbia meble tapicerowane. Bardzo pomocnym sprzętem w usuwaniu pluskiew mogą być parowe urządzenia do czyszczenia. Gorąca para od razu zabija insekty i dokładnie dezynfekuje wszystkie miejsca. Dobrym posunięciem jest też dokładnie zagipsowanie wszystkich otworów w ścianach i przy wszystkich instalacjach. Uniemożliwia to pluskwom przemieszczanie się pomiędzy mieszkaniami. W sklepach można dostać szereg produktów chemicznych, które zwalczają owady takie jak pluskwy, karaluchy i prusaki. Dobrym środkiem na pluskwy są płytki nasycane specjalnym środkiem owadobójczym, który uwalnia się nawet przez trzy miesiące. Doskonałe są również specjalne płyny w sprayu, którymi należy spryskać dokładnie całe mieszkanie. W razie konieczności proces należy powtórzyć po dwóch tygodniach. Są one bezpieczne dla ludzi i można je stosować w pomieszczeniach mieszkalnych. W przypadku dużej ilości owadów można zastosować specjalny proszek, z którego przyrządza się zawiesinę wodną. Spryskuje się nią pomieszczenia i do czasu odparowania zawiesiny nie wolno w nich przebywać. Zawiesina działa na takie owady jak pluskwa domowa, prusaki i mrówki faraona.