Po czym rozpoznać dobrego prawnika

Aby rozpoznać dobrego prawnika należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jego bogate portfolio, ale przede wszystkim na konkretne cechy charakteru, które powinien posiadać.

Każdy, kto planuje korzystanie z usług adwokackich, chciałby wiedzieć jak rozpoznać dobrego prawnika. Z perspektywy klienta najważniejsza jest skuteczność, czyli w tym przypadku częstotliwość i ilość wygranych spraw. Równie ważne jest doświadczenie i staż pracy. Jednakże rzetelnego i uczciwego prawnika można poznać już po pierwszym spotkaniu. Wystarczy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie cechy charakteru.

 

  • Rozpoznanie dobrego prawnika po doświadczeniu zawodowym
    Nie da się ukryć, że dobrego prawnika cechuje przede wszystkim jego kariera zawodowa. Przed dokonaniem wyboru warto przejrzeć jego CV oraz portfolio, które może zdradzić nam wiele bezcennych informacji. Dobrym rozwiązaniem jest przejrzenie po kolei każdego pracodawcy i potwierdzenie osiągnięć prawnika. Weryfikacji możemy dokonać poprzez kontakt mailowy bądź telefoniczny z zarządem poszczególnych firm, wysuwając prośbę o udzielenie informacji i opinii na temat swojego pracownika. Z punktu widzenia klienta, najważniejsze są wygrane sprawy. Ich ilość pozwala łatwo rozpoznać dobrego prawnika. Nie da się ukryć, że równie często zwracamy uwagę na prestiż i popularność. Statystycznie rzecz biorąc, częściej korzystamy z usług prawników, którzy są najbardziej rozsławieni i rozpoznawalni w najbliższym dla nas regionie. Niestety okazuje się to niekiedy błędnym rozumowaniem, bowiem istnieje wielu wybitnie uzdolnionych adwokatów, którzy dorównują, a niekiedy przerastają umiejętnościami swoich bardziej popularnych konkurentów.
  • Jak rozpoznać dobrego prawnika po charakterze
    Całkiem przydatne w tej kwestii może okazać się prześledzenie edukacji prawnika. W większości wypadków wykształcenie jest wprost proporcjonalne do umiejętności i potencjału zawodowego. Należy zwrócić uwagę na ukończone szkoły, odbyte praktyki i staże. Główną cechą bowiem, po której rozpoznać możemy dobrego prawnika, jest przede wszystkim ambicja i dążenie do samodoskonalenia, co pozytywnie wpływa na efekty w wykonywaniu zawodu. Nie ulega wątpliwości, że równie ważna jest inteligencja, bystrość umysłu i wnikliwość. Już na pierwszej konsultacji możemy łatwo zaobserwować czy dany prawnik jest w swoim zawodzie z powołania. Jeżeli tak, możemy być pewni, że wykona swoje zadanie rzetelnie i z pełnym zaangażowaniem, a co za tym idzie będzie w pełni dyspozycyjny i gotowy na każdego rodzaju wyzwanie.
  • Wyspecjalizowany prawnik sprawdza się najlepiej
    Musimy pamiętać, że również w wyborze dobrego prawnika sprawdza się powiedzenie, że jeżeli coś jest do wszystkiego, jest również do niczego. Nie ulega wątpliwości, że osoby mające jedynie wiedzę ogólną zazwyczaj słabo wypadają w konfrontacji ze sprawami z konkretnych działów. Rozpoznać dobrego prawnika możemy więc przede wszystkim po nakierowaniu jego pracy na sprecyzowaną dziedzinę. Nie każdy bowiem jest jednocześnie dobrym negocjatorem, mediatorem czy prawnikiem sądowym. W rozpoznaniu dobrego prawnika pomoże nam również obserwacja, czy jest on dobrym słuchaczem, otwartym na problemy swoich klientów.