POChP - co kryje ten skrót?

Rzucenie palenia najskuteczniejszą metodą zatrzymania rozwoju POChP – coraz powszechniej występującego schorzenia układu oddechowego.

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc jest schorzeniem bardzo podstępnym i udowadniającym, że nie tylko nowotwór płuc jest zagrożeniem dla zdrowia i życia nałogowych palaczy. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 10% Polaków, a wielu z nich nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. W początkowej fazie choroba nie daje uciążliwych objawów przez co są one często bagatelizowane. Jej postępujący charakter jest jednak nieodwracalny. W uchronieniu się przed wrogiem pomoże przede wszystkim poznanie jego specyfiki!

Jak unikać wroga?

Osobami, które w największym stopniu są narażone na pojawienie się POChP są palacze - zarówno czynni, jak i bierni. W przypadku palaczy czynnych sprawa jest prosta – wdychany przez lata dym tytoniowy regularnie osłabia i wyniszcza układ oddechowy. W przypadku palaczy biernych pojawienie się POChP zależy od częstotliwości samowolnego wdychania dymu tytoniowego. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta bowiem wraz z narażeniem na czynnik ryzyka. Dlatego tak dużo w ostatnim czasie ostrzega się przed paleniem przy dzieciach, ale także kobietach, ponieważ ich płuca charakteryzują się większą wrażliwością na dym tytoniowy. Z tego też powodu, jak i rosnącej liczby nałogowych kobiet-palaczy POChP przestaje być postrzegane jako męska choroba. Nie tylko dym tytoniowy wpływa na rozwój tego schorzenia. Zagrożone są również osoby przebywające w miejscach o dużym zapyleniu, zadymieniu, gdzie powietrze jest silnie zanieczyszczone. Regularne przebywanie w takim środowisku może mieć taki sam wpływ na zdrowie układu oddechowego jak palenie tytoniu.

Rozpoznaj przeciwnika!

Na skutek narażenia na czynniki ryzyka w układzie oddechowym dochodzi do zmian chorobotwórczych, w wyniku których rozwija się POChP. Zaalarmować powinny występujące przez dłuższy okres czasu duszności. Z początku pojawiają się przy zwiększonym wysiłku fizycznym, by z biegiem czasu towarzyszyć nawet przy codziennych czynnościach. Dusznościom często towarzyszy uporczywy kaszel i świszczący oddech. Często są one bagatelizowane przez osoby palące, które do długotrwałego kaszlu są przyzwyczajone. Lecz dopiero gdy duszności wraz z innymi objawami zakłócają jakość życia pacjenci kierują się po poradę. Niestety zmiany, które do tego momentu zaszły w układzie oddechowym są nieodwracalne. Prowadzenie dotychczasowego trybu życia może doprowadzać do ich nasilenia wraz z wystąpieniem powikłań w postaci niewydolności serca, a to z kolei do przedwczesnego zgonu. Warunkiem koniecznym zatrzymania się rozwoju POChP jest rzucenie palenia. Pacjent pozostaje wówczas z objawami jakie towarzyszyły mu do tej pory, które niwelowane są za pomocą odpowiednich farmaceutyków. Dalszy rozwój choroby wiąże się z droższą, trudniejszą terapią oraz obniżającą się jakością życia. Należy zatem zastanowić się przed wypaleniem kolejnego papierosa czy wart jest on swej ceny.