Pochwica - przyczyny i postępowanie

Pochwica to dolegliwość uniemożliwiająca kobiecie odbycie stosunku seksualnego. Jej przyczyny tkwią w psychice i leczona jest przez psychoterapię.

Pochwica to dysfunkcja seksualna pochodzenia głównie psychogennego, polegająca na występowaniu w trakcie stosunku (a także przy próbach włożenia palca czy tamponu do narządów rodnych) mimowolnych skurczy mięśni otaczających pochwę. Dolegliwość ta wiąże się z odczuwaniem silnego bólu i uniemożliwia kobiecie odbycie stosunku płciowego. Według różnych danych cierpi na nią od 2 do nawet 15% kobiet. Dysfunkcja może wystąpić w każdym momencie życia.

 

 

  • Przyczyny pochwicy

Głównymi przyczynami mimowolnego skurczu mięśni wokół pochwy są czynniki psychiczne. Reakcja ta może wystąpić na przykład jeśli kobieta boi się stosunku seksualnego, uważa, że jest on czymś złym (wskutek przekonań wyniesionych z domu rodzinnego), obawia się bólu czy niechcianej ciąży. Inną przyczyną może być brak zaufania do partnera, niechęć do odbywania z nim stosunków (nie zawsze uświadamiana). Skurcz mięśni może wystąpić także w sytuacji, kiedy kobieta nie czuje się bezpiecznie i komfortowo, na przykład obawia się, że ktoś może wejść w trakcie odbywania przez nią stosunku i jest z tego powodu silnie zestresowana. Przyczyną występowania dolegliwości mogą być także traumatyczne przeżycia związane z seksem, których kobieta doświadczyła we wcześniejszych etapach życia: molestowanie, gwałt czy negatywnie wspominane pierwsze doświadczenia seksualne. Choć zdarza się to w zdecydowanie mniejszej ilości przypadków, przyczynami pochwicy mogą być także czynniki pochodzenia somatycznego. Należą do niech między innymi: bardzo gruba błona dziewicza, stany zapalne pochwy, różnego rodzaju zmiany zewnętrznych narządów płciowych, jak owrzodzenia i otarcia oraz nadwrażliwość układu mięśniowego i nerwowego w okolicach intymnych.

 

  • Metody leczenia mimowolnych skurczy mięśni pochwy

Pierwszym i najważniejszym krokiem, na który często kobiety się nie decydują ze względu na wstyd i poczucie winy za swoją dolegliwość, jest zgłoszenie się do lekarza. W pierwszej kolejności należy udać się do ginekologa, który potwierdzi lub wykluczy istnienie biologicznego podłoża pochwicy. Jeśli okaże się, że przyczyną dolegliwości są czynniki somatyczne, zaleci on odpowiednie leczenie farmakologiczne. Jeśli zaś ginekolog nie odkryje żadnych nieprawidłowości w układzie płciowym, należy zgłosić się do psychologa lub seksuologa. Podczas psychoterapii kobieta ma możliwość odkrycia swoich lęków, których często nie jest świadoma oraz poradzenia sobie z nimi. Jeśli problem tkwi w relacjach z partnerem, zalecana jest terapia pary, aby je naprawić.