Podchwytliwe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Podchwytliwe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą być zaskakujące i kłopotliwe, nie należy jednak bać się odpowiadać.

Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu wstępne sprawdzenie umiejętności aplikującego, ale także jego osobowości. Często pracodawcy podejmują decyzję w oparciu o wrażenie, jakie na nich wywarliśmy. Aby sprawdzić, czy nasz charakter będzie odpowiadał ich wymaganiom, mogą zadawać podchwytliwe pytania.

Rodzaje podchwytliwych pytań
Jednym z najbardziej nielubianych i jednocześnie nurtujących pytań jest pytanie o nasze oczekiwania odnośnie wynagrodzenia. Może to być podchwytliwe, gdyż z reguły ludzie podają zaniżoną stawkę, aby nie odpaść już w przedbiegach z kwalifikacji. Boimy się, że podana przez nas zbyt wysoka suma spowoduje, iż zostaniemy odrzuceni. Tymczasem szefowie dziwią się, że kandydaci podają niskie stawki i zastanawiają się, czy taka osoba nie szanuje swojej pracy lub może nie zna jej wartości. Podchwytliwe pytania mogą także dotyczyć byłej pracy, szefa i czemu już tam nie jesteśmy zatrudnieni. Mamy również świadomość, że jesteśmy testowani, gdy słyszymy pytanie w rodzaju "Co zrobiłby Pan/Pani gdyby…" lub "W jakiej kolejności wykonałby Pan/Pani dane czynności…". Przeważnie dotyczą one spraw, z którymi wcześniej nie mieliśmy styczności, a mogłyby się pojawić w przyszłej pracy. Pytania mają za zadanie sprawdzić, jak poradzilibyśmy sobie w podobnej sytuacji.

Jak radzić sobie z podchwytliwymi pytaniami
Gdy wiemy, że zadawane pytania mają drugie dno, musimy przede wszystkim pozostać sobą. Podchwytliwe pytania mają na celu sprawdzić nasz charakter i predyspozycje. Jest jednak kilka zasad, o których trzeba pamiętać stając oko w oko z przyszłym pracodawcą. Nigdy nie należy mówić źle o byłym szefie. Odpowiedzi trzeba udzielić dyplomatycznie, bez wskazywania winnego. W przeciwnym razie zostaniemy postrzeżeni jako osoba kłótliwa i mało odporna na stres. Musimy także znać swoją wartość i realne stawki godzinowe na rynku. Nie można za słabo się cenić w obawie przed utratą szansy na pracę. Lepiej od samego początku jawić się jako wartościowy pracownik. Gdy pytają nas o sytuacje, w których wcześniej nigdy nie byliśmy, trzeba spokojnie pomyśleć, jak zareagowalibyśmy, gdyby takie coś miało miejsce. Mimo że odpowiedź może nie być fachowa, zawsze będzie szczera, co może działać właśnie na naszą korzyść. Intuicyjne odpowiedzi na podchwytliwe pytania są najlepszą przepustką do kariery. Pozostawanie sobą w każdej sytuacji zawsze jest najlepszym wyjściem.